Maksat İstihdam

Bayramda çalışan ne kadar ek mesai alır?

Bayramda çalışan ne kadar ek mesai alır?
149 görüntülenme
29 Temmuz 2020 - 22:39

2020 Kurban Bayramı için artık saatler kalmışken, arefe gününde bir çok vatandaş bayram tatili için hazırlık yapacak. 2020 Kurban Bayramı tatili 4 gün sürecek. 31 Temmuz 2020 Cuma günü başlayacak bayram 3 Haziran 2020 Salı gününe kadar devam edecek. 4 Temmuz 2020 Çarşamba günü mesailer kaldığı yerden devam edecek. Peki bayramda çalışan kaç lira ek mesai alır? Bayram’da çalışan mesai ücreti nasıl hesaplanır?

Bayram her ne kadar tatil olsa da, mecburi hizmet nedeniyle kamuda veya özel sektörde çalışmaya devam edenlerin durumu merak ediliyor. Bu kişiler bayramda kaç gün çalışırsa o kadar ek mesai ücreti alabilecekler. Özellikle turizm, sağlık, hizmet gibi sektörlerde çalışanların ek mesai ücretleri merak konusu oldu.

İŞÇİ GÜNDEMİNİ VE BÖYLE HABERLERİ KAÇIRMAMAK İÇİN—TIKLA-ARAMIZA KATIL

BAYRAM’DA ÇALIŞAN KAÇ LİRA EK ÖDEME ALIR?

Sözleşmesi gereği veya kendi isteği ile bayramda çalışanlar ek mesai ücreti almak zorundadır. Her işveren, çalışanına bayramda çalıştığı süreler için ek mesai ücreti vermekle yükümlüdür.

Bayramda çalışan her işçi, çalıştığı her gün için 1 günlük ücret tutarında ek ödeme alır. Örneğin, ücreti brütten hesaplanan ve brüt ücreti 5 bin lira olan işçi bayramda iki gün çalışırsa, ağustos ayı ücreti 3 bin 583 lira yerine 3 bin 807 lira olarak ödenir. Bayramda çalıştığı her gün için net 112 lira alır.

Bayramda çalışan her işçi bu ücreti hak eder. Eğer işveren vermezse, işçi haklı fesih sebebi gösterip, üstüne kıdem tazminatı alma hakkına sahip olur.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.