Bakan Kurum vaziyeti açıkladı: "Yenilenmesi gerek milyonlarca konut var" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 17:21

Bakan Kurum vaziyeti açıkladı: “Yenilenmesi gerek milyonlarca konut var”

Bakan Kurum vaziyeti açıkladı: “Yenilenmesi gerek milyonlarca konut var”
Son Güncelleme :

24 Şubat 2019 - 15:39

235 görüntülenme

Kentsel dönüşümün Türkiye için önemini rakamlar ortaya koyuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de standartların altında olan ve yenilenmesi gereken tam 6.7 milyon konut bulunduğunu söyledi.

İLK ETAPTA 1.3 MİLYONU DÜZENLENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı seçim manifestosunda, 11 maddenin 8’inin bakanlığıyla ilgili olduğunu aktaran Kurum, şehirlerin 50 ve 100 yılını planlayacaklarını, bunun da vatandaşın içerisinde olduğu hakkaniyet ve rıza çerçevesinde olacağının altını çizdi.

Kurum, tüm şehre ilişkin mekansal plan yapacaklarını, bunun içerisinde tarım, turizm ve yeşil alanların ayrı ayrı belirtilecek planları uygulayacaklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm bizim için çok büyük elzem addediyor. Şu an Türkiye’de yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bu konutların yılda 300 binini yapmak üzere 2023’e kadar 1,5 milyon dönüştürülmesi gereken konutlarımızı acil dönüştüreceğiz. Buna ilişkin valilerimize genelge gönderdik. Bu kapsamda valililerimiz ve belediye başkanlarımız şehrin öncelikli acil dönüşmesi gereken riskli alanları belirlemek suretiyle buradan başlayarak dönüşüm işini gerçekleştirecek.”

Kentsel dönüşümle sadece riskli binaları değil, şehirdeki tarihi ve kültürün dönüşümünü de yapmak istediklerini dile getiren Kurum, şehirlerin yaşam kalitesini yükseltmek için altyapı problemlerini çözeceklerini bildirdi.

Kurum, katı atık düzenleme, atık su bertaraf tesislerini 2023’te vatandaşın tamamına hizmet vermek suretiyle çözmek istediklerini söyledi.

NE KADARI ÖZEL, NE KADARI KAMU BİNASI?

Tartışılması gereken bir diğer konu ise bu binaların ne kadarının özel, ne kadarının kamu binası olduğu. Bu binalardan okul ve hastane gibi önemli kamu binaları varsa ilk etapta dönüşecek 1.5 milyon rakamının bu binaları kapsayıp kapsamadığı bilinmiyor.

AA/Maksat İstihdam