Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması: Çözülecek mi? – Maksat İstihdam

17 Eylül 2021 - 00:36

Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması: Çözülecek mi?

Bakan Bilgin'den 3600 ek gösterge açıklaması: Çözülecek mi?
Son Güncelleme :

12 Ağustos 2021 - 20:55

3600 ek gösterge yıllardır çözüm bekleyen sorunlardan biri. Milyonlarca memurun beklediği 3600 ek gösterge için yıllar önce söz verildi. Fakat verilen sözlere rağmen konu 3 yıldır çözümsüz durumda. Fakat bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından çok önemli bir 3600 ek gösterge açıklaması yapıldı.

Bilindiği üzere 3600 ek gösterge gelirse öğretmenler, hemşireler, polisler ve din görevlileri için gelecek. Bu 4 kadrodaki bulunan memurlar bu şekilde hem emekli maaşlarını yüksek alacak, hem de emekli ikramiyelerinde artış yaşayacaklar.

Fakat konu için bir çözüm yıllardır bulunamıyordu. Çalışma Bakanı Bilgin, 3600 ek gösterge sorununun mutlaka çözüleceğini söyledi.

Loading...

Vedat Bilgin

BU SÖZLEŞME SÜRECİNDE ÇÖZÜLECEK

Memur-Sen ile yürütülen 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde konuyu tamamen nihayete erdirmeyi amaçladıklarını söyleyen Bilgin,

"Enflasyonu, ciddi bir şekilde ele almak lazım, enflasyona karşı hem sosyal koruma kalkanını oluşturmak hem de enflasyonla mücadele stratejisine katkı yapmak gerekir. Sözleşme çerçevesinde Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen Konfederasyonlarımızın verdiği teklifleri değerlendirdiğimizde meselenin birkaç hususta düğümlendiğini görüyoruz. Bunlardan en önemlilerinden biri 3600 meselesidir. Konfederasyonlarımızın verdiği bu teklife karşı biz de 3600 meselesinin bu sözleşme sürecinin içerisinde çözülmesi gerektiği görüşünü benimsiyoruz. Bu çerçevede devlet bu sorunu çözmek konusunda, bu süreç içerisinde gerekli çalışmaları yapacak, biz de bu sözleşme ile bu meseleyi gündemimizin içindeki önemli bir sosyal mutabakat meselesi olarak görüyoruz. Diğer bir mesele sözleşmeli personel meselesidir, sözleşmeli personel konusunda haklarının yeniden düzenlenmesi, kamu personelinin haklarına sahip olmasına ilişkin bir teklif vardır, bu teklif konusunda da benzer bir yaklaşıma sahip olduğumuzun altını çizmek isterim" ifadelerini kullandı.