Azerbaycan'dan Ermenistan'a ateşkes şartı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Aralık 2020 - 12:17

Azerbaycan’dan Ermenistan’a ateşkes şartı

Azerbaycan’dan Ermenistan’a ateşkes şartı
Son Güncelleme :

25 Ekim 2020 - 18:00

84 görüntülenme

Karadağ bölgesinde ordusu destan yazan Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı eli giderek güçleniyor. Bugün Amerikan Televizyonlarının konuğu olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bölgedeki son durumu ve ateşkes için Ermenistan’dan istediği şartları beyan etti.

ATEŞKES ŞANSI VAR

Amerikan TV’sinde kendisine yöneltilen; “Bugün ateşkes için bir şans daha verir misiniz?” sorusunu; “Evet, hazırız. Bunu birçok kez kamuoyu önünde söyledim. Bugün ateşkesi kabul etmeye hazırız. Fakat aynı zamanda Ermenistan ve başbakanı da, ABD, Rusya ve Fransa’nın ortaya koyduğu temel ilkelere bağlı olduklarını söylemeli” dedi.

Aliyev, ateşkesin tek şartının Karabağ bölgesinin, yani Azerbaycan’a ait toprakların iadesi olduğunu ekledi.

Sivilleri ve ibadethaneleri hiç bir şekilde hedef almadıklarını bildiren Aliyev; , “Pozisyonumuz şu; bölgesel ülkeler ihtilafa doğrudan müdahaleden uzak durmalı. İhtilafın uluslararası hale getirilmesine tamamen karşıyız” yanıtını verdi. Aliyev, Türkiye’nin bölgeye ‘paralı asker gönderdiğine’ dair iddialara da “Paralı askerlere ihtiyacımız yok. Tüm bunlar, ülkenin imajına zarar vermeyi ve savaş sahasındaki askerlerin cesaretini azaltmayı amaçlıyor” dedi.