AYM'den memurlar ilgilendiren karar | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 21:47

AYM’den memurlar ilgilendiren karar

AYM’den memurlar ilgilendiren karar
Son Güncelleme :

16 Şubat 2019 - 9:00

209 görüntülenme

Konya Büyükşehir Belediyesi‘nde çalışan bir avukatın AYM‘deki davasında verilen karar, memuriyetten ayrılıp geri dönmek isteyenleri üzecek cinsten.

Anayasa Mahkemesi dün memurları ilgilendiren bir karar verdi. Konya Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliğinde çalışan bir avukat, 2011 yılında yapılan genel seçimde milletvekili aday adayı olmak için istifa etti.

Seçim sürecinde herhangi bir partiden veya bağımsız olarak aday veya aday adayı olamayan memur, YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıklamasının ardından görevine dönmek istedi. Avukatın talebi belge eksikliği nedeniyle reddedildi.

Karar üzerine Konya 1.İdare Mahkemesine açılan iptal davasında ise davanın reddine yönelik karar alındı. Temyize gidilse de Danıştay 12.Daire de bu kararı onayladı.

Görevine geri iade edilmeyen avukat son çare olarak konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

AYM’DE SONUÇ DEĞİŞMEDİ

AYM ise 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ek 7. maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda avukatın görevine iadesine izin vermedi. AYM, seçilme hakkını kullanmak için görevinden ayrılan devlet memurlarının görevine iade edilebilmeleri için seçimlerde aday veya aday adayı olması gerektiğini ifade etti.

Bu karar da seçilme hakkını kullanmak için memuriyetten ayrılan, fakat geri dönmek isteyenler açısından emsal teşkil edebilir.

Maksat İstihdam