Atama bekleyen öğretmenlere kötü haber TBMM'den | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

5 Aralık 2020 - 01:47

Atama bekleyen öğretmenlere kötü haber TBMM’den

Atama bekleyen öğretmenlere kötü haber TBMM’den
Son Güncelleme :

21 Ekim 2020 - 20:36

117 görüntülenme

Pandemi dönemi ile ihmal edilen konulardan biri de öğretmen atamaları. 2020’de sadece bir kez gerçekleşen öğretmen atamalarının yenisi beklenirken, bekleyenlere kötü haber TBMM’den geldi. İYİ Parti tarafından geçtiğimiz günlerde TBMM’ye taşınan ve atanamayan öğretmenlerin ve 2019 KPSS mağduru atanamayan öğretmenlerin sorunlarını içeren önerge reddedildi.

TBMM’DE REDDEDİLDİ

İYİ Parti tarafından hazırlanan ve öğretmenlerin atama mağduriyetini çözmesi beklenen önerge reddedildi. Önergeyi veren İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, verdiği önerge ile ilgili; ”

Günümüzde zaten atanmanın zor olduğu bir sınavda soru sayısı değiştirilmiş, adaletsiz bir sıralama yapılarak öğretmen adaylarının mağduriyeti derinleştirilmiştir. 2003-2019 yılları arasında KPSS’ye giren ve ataması yapılan öğretmen sayısına baktığımızda, bugün burada ataması yapılmayan öğretmenler sorununu neden konuştuğumuzu daha iyi anlayabiliriz. Geçtiğimiz yıllar içinde her yıl KPSS sınavına girenlerin küçük bir kısmı atanırken büyük bir bölümü ataması yapılmayan işsiz öğretmenler ordusuna dâhil olmuştur. Son iki yıla baktığımızda, 2018 yılında KPSS’ye giren işsiz öğretmen sayısı 276.343, ataması yapılan öğretmen sayısı 20.199, atanma oranı ise yüzde 7,30 olmuştur. 2019 yılında KPSS’ye giren işsiz öğretmen sayısı 359.930, ataması yapılan öğretmen sayısı 39.869, atanma oranı ise yüzde 11,07’dir.

Değerli milletvekilleri, ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken bir diğer sorun ise 2019 yılında KPSS’ye giren öğretmenlerimizin mağduriyetleridir. Öğretmen adaylarımızın girmiş olduğu KPSS soru sayısı ile 2017 ve 2018 yıllarında yapılan KPSS soru sayısı farklıdır. 2019 yılında öğretmen adayları için yapılan sınavdaki soru sayısı, 2017 ve 2018 yıllarındaki KPSS’deki sorulardan fazladır. Öğretmen adayları farklı soru sayısına ve farklı puan hesaplamasına tabi tutulmuştur ancak adaylara aynı sınava girmiş gibi sıralama yapılmıştır. 2017 ve 2018 KPSS sınavları ile 2019 KPSS sınavının soru sayılarındaki farklılık sebebiyle öğretmen adaylarının puanları arasında denkleştirme yapılmadığından atamalarda adaletsizler ortaya çıkmıştır. Bu mağduriyet yapılan atamalara ek olarak yeni bir atama daha yapılarak ancak giderilebilir.

Değerli milletvekilleri, İYİ PARTİ olarak toplumun her kesimindeki mağdurların sesi olmaya özen gösteriyoruz.

Son grup toplantımızda Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener milletin kürsüsünde 2019 KPSS mağdurları adına genç bir kardeşimize, Türkay Türkmen kardeşimize söz verdi. Bu genç kardeşimiz konuşmasında yaşadıklarını detaylıca ortaya koydu. Bu konuşmadan ülkeyi idare edenlerin alacakları epeyce dersler var. Gönül isterdi ki sizlerde bu kardeşimizin konuşmasını dinleyebilmiş olsaydınız.

Değerli arkadaşlar, 6 Aralık 2019’da Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk tarafından cevaplanmak üzere bu mağdur arkadaşlarımızla ilgili bir soru önergesi vermiştim. Bugün de grup olarak bu araştırma önergesini yüce Meclisimize sunuyoruz. Atanamayan öğretmenlerimizin ve bilhassa 2019 KPSS mağduru atanamayan öğretmenlerin sorunlarının araştırılması ve gereken çözümlerin belirlenmesi ve uygulanması amacıyla verdiğimiz Meclis Araştırmasına hepinizin desteğini bekliyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.