Maksat İstihdam

Atalay kesin konuştu: “Asgari ücrette düşüğünü kabul etmeyeceğiz!”

Atalay kesin konuştu: “Asgari ücrette düşüğünü kabul etmeyeceğiz!”
376 görüntülenme
30 Kasım 2019 - 9:00

Önümüzdeki hafta içi gelir gelmez ülkemizin ilk gündem maddesi 2020 asgari ücret olacak. Bir kaç hafta sürecek olan zorlu maraton öncesi asgari ücret zammı için açıklamalar gelmeye devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu içinde işçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay dün konu ile ilgili çok önemli bir açıklama yaptı.

Geçen yıl gelen yüzde 26’lık zammın ardından gözler yeniden toplantılara çevrilecek. Pek çok işçinin beklentisi geçen yıla benzer zam oranlarının çıkması yönünde. Bu kapsamda Türk-İş de benzer zam oranlarını düşündüğünü ifade ediyor.

2578 TL AŞAĞISINI KABUL ETMEYİZ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, dün yaptığı açıklamada yaşam maliyetinin 2578 lira olduğunu ve bu yıl bu rakamın altını hiç bir şekilde konuşmayacaklarını ifade etti.

Atalay’ın gündeme getirdiği rakam yüzde 27’lik bir zamma denk geliyor. Bu da geçtiğimiz yıla yakın bir asgari ücret zammının konuşulması anlamına geliyor.

Fakat bu yıl gerek Merkez Bankası tahminleri, gerekse Yeni Ekonomi Programı içindeki enflasyon hedefinin 8.5’te kalması nedeniyle yüksek zam oranlarının gelmemesi söz konusu olabilir. İlk teklifler 2 Aralık 2019’da toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda şekillenecek.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.