Askerler 600 lira maaş alacak! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 04:50

Askerler 600 lira maaş alacak!

Askerler 600 lira maaş alacak!
Son Güncelleme :

24 Ocak 2019 - 14:15

361 görüntülenme

Yeni askerlik sistemi üzerinde çalışmalar sürerken iddialar da gelmeye başladı. Alınan bilgilere göre askerlere maaş geliyor. Bedelli sürekli hale gelebilir. İşte detaylar…

Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu’nun yazısına taşıdığı iddialara göre yeni askerlik sistemi her an çıkabilir. Müderrisoğlu’nun iddiasına göre yeni askerlik sistemi iki ayrı seçenekte olacak. Seçeneklerden biri hala uygulamada olan ‘yükümlü askerlik’, diğeri ise alımları devam eden ‘bedelli askerlik’. İddialara göre yeni sistemde bedelli askerlik tercihe göre sürekli hale gelecek.

Her yıl 700 bin gencin askerlik çağına gelmesi ve ordunun bu talebi karşılamakta zorlanması yeni askerlik sistemini zorunlu hale getiriyor. Yeni sistemde talebin fazlalığı gençlere iki farklı sistem sunmanın önünü açmış durumda.

ASKERLERE SİGORTA VE MAAŞ

Askerlik ile ilgili yeni tasarlanan sistem pek çok sorunu çözecek. Düşünülen içerikler ise şu şekilde;

  • Er veya erbaş fark etmeksizin askerlik hizmeti boyunca sigortalanma
  • Yükümlü askerliği seçenlere aylık 600 lira maaş
  • Askere giden gencin ailesine destek verilecek
  • Mağduriyetlerin önüne geçmek için askerden sonra işe başlayacak gençlere, giriş aşamasında değerlendirmeye esas puanlarına ilave verilecek.

KISA DÖNEM İÇİN 4 YILLIK LİSANS ZORUNLULUĞU KALKACAK

Bedelli askerlik bir tercih olarak askerlik çağına gelenlere sunulacak. Bedelli askerlik tercih edenlere günün mali şartlarına göre alternatifler teklif edilecek. Ayrıca yükümlü askerler için cazip teklifler olacak.

Bir diğer değişim de kısa dönem askerlikte olacak. Kısa dönem askerlik yapmak için lisans mezunu olma şartı kalkacak. Bu şekilde sırf askerlik için üniversite okuma dönemi de bitecek.

Maksat İstihdam