Askere giden işsizlik maaşı alır mı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 00:50

Askere giden işsizlik maaşı alır mı?

Askere giden işsizlik maaşı alır mı?
Son Güncelleme :

30 Ocak 2019 - 12:00

594 görüntülenme

Yeni askerlik sisteminin gündemde olduğu şu günlerde, yakın zamanda askere gitmek isteyenlerin bir sorusu da askere giden işsizlik maaşı alır mı? sorusunun yanıtı.

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmakta iken, vatani görevini yapmak için işinden ayrılacak olan gençlerin kafasında işsizlik maaşı durumu bir soru işareti. Askere gidecek bir kişi işten kendi isteği ile ayrılsa dahi kıdem tazminatı, terhis sonrası çalıştıkları yere tekrar girme hakkı gibi hakları elinde oluyor.

Fakat askerlik süresince maaş alamayacak olanlar da endişeli.

ASKERE GİDENLER İŞSİZLİK MAAŞI ALIR MI?

İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından kendi rızası dışında işsiz kalanlara belirli bir süre ve kurallar dahilinde verilen haktır. Askere gidenler her ne kadar kendi istekleri ile ayrılmış görünse de, pek çok hakkının da elinde olması kafaları karıştırıyor.

Askere giden bir kişi, askerlik sürecinde işsizlik maaşı alamaz. Fakat öncesinde ve sonrasında belirli kuralları karşılıyorsa işsizlik maaşı alabilir. Askerden dönen kişi eğer iş bulamazsa İŞKUR’a başvuruda bulunmalı ve işe girmeye hazır durumda olması gerekiyor.

Alacakları işsizlik maaşı ise ödenen prime göre maksimum 10 ay olabiliyor. Askerlik tarihi ile işten ayrıldığı tarihin arası ise 3 ayı geçmemeli. Dönüşte ise terhisten sonraki 1 ay içinde başvurulmalı.

Askerden önce işsizlik maaşına başvuran biri askere gidince maaşı kesilir. Fakat terhis sonrası dönüşte başvurarak çalışma imkanı bulana kadar bu maaşı almayı sürdürür.

Maksat İstihdam