Aşıyı bulan Türk Profesör: "Hayat ancak o zaman normale döner" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 23:11

Aşıyı bulan Türk Profesör: “Hayat ancak o zaman normale döner”

Aşıyı bulan Türk Profesör: “Hayat ancak o zaman normale döner”
Son Güncelleme :

15 Kasım 2020 - 22:28

85 görüntülenme

Biontech firması ile Pfizer firmasının ortak aşısı yüzde 90 oranında sonuç verdi. Dünyayı heyecanlandıran bu gelişmenin ülkemiz için bir diğer önemli detayı BioNTech şirketinin CEO’sunun Türk bir profesör olmasıydı.

Bugün bir demeç veren BioNTech Ceo’su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı ve etkisi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Şahin ayrıca hayat ne zaman normale dönecek? sorusuna yanıt verdi.

AŞI ETKİSİNİ YAZIN GÖSTERİR

Şu an vaka sayılarına bakıldığında bu kış aşının çok etkili olmasını beklemediğini söyleyen Prof. Dr. Uğur Şahin, buldukları aşının geçen hafta yaptığı testlerde virüse yakalanmayı yüzde 90 oranında önlendiğini söyledi.

Aşının üç hafta, iki doz halinde yapıldığını söyleyen Şahin, aşının hastalığın bulaşmasını azaltacağına ve aşı vurulmuş bir kişideki semptomlarının gelişmesini engelleyeceğine inandığını söyledi.

HAYAT ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ NORMALE DÖNER

Şahin, her şey yolunda giderse aşının yıl sonuna kadar dağıtımının yapılacağını ve 2021 başlarında halk arasında uygulamalarının başlayacağını belirtirken, Nisan ayında 300 milyon doz aşı yapmayı planladıklarını söyledi.

Aşının yaz aylarında etkili olabileceğini söyleyen Şahin; ” “Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz ayları da bize yardımcı olacak ve gelecek yılın sonbahar/kış aylarında yüksek düzeyde aşılanma oranı yakalamamız kesinlikle çok önemli” dedi.

Tüm bu planlar doğrultusunda Şahin, önümüzdeki kış hayatın normale döneceğini öngörüyor.