Maksat İstihdam

Arslan: Arkalarında Dağ Gibi HAK-İŞ var..

Arslan: Arkalarında Dağ Gibi HAK-İŞ var..
665 görüntülenme
13 Nisan 2019 - 15:55

CHP’li Belediyelerde, seçilen başkanlar mazbatasını almadan sendika değiştirme baskıları gelmeye başladı. Konu ile ilgili görüşlerini A Haber’le paylaşan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN “Korkmasınlar. Endişe etmesinler. geri çekilmesinler. Arkalarında Dağ gibi HAK-İş var” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, CHP Belediye Başkanlarının adını kullanarak Yetkilerini alan, Toplu iş Sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri devam eden belediyelerde dahi, rakip sendikaların CHP’li Belediye Başkanlarının adını kullanarak, üyelerini istifaya zorladıklarını söyledi.

3 Yıla Kadar Hapis var

Anayasanın 51. maddesinde düzenlenen Sendika Kurma ve Sendika seçme özgürlüğüne atıf yapan Arslan “Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz” Bu anayasal güvence altına alınmıştır. Aksi hareket eden kişilerin 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağını hatırlattı.

Ak Partili Belediye’de DİSK’e bağlı Genel İş Örgütlüydü

Arslan, “İstanbul Küçükçekmece Belediyesinde Ak Partili Belediye Başkanı olmasına rağmen, Orada Genel İş örgütlüydü. Biz, bu belediyede sendikalı işçilere hiç bir baskı yapmamıştık. Sendikası olmayan taşeronları örgütlemiştik. Şimdi Genel-İş bu işçilere baskı yapıyor.” dedi.

Hangi Belediyelerde işçilere Baskı yapılıyor?

Bolu’da, Bozüyük’te, Zonguldak Ereğli İlçesinde, Manisa Akhisar’da, İzmir Menderes ilçesinde, Samsun Atakum Belediyesinde, Antalya Büyükşehirin bazı belediyelerinde, baskı haberleri geliyor.  Bu belediyelerde, TÜRK-İş ve DİSK’e bağlı sendikalar, yetkili sendika belli olmasına rağmen işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyorlar.

Endişe Etmesinler. Arkalarında Dağ Gibi HAK-İŞ Var 

Arslan”Baskılara Pabuç bırakmayacağız. Mücadelemiz, hem sahada hem de hukuki zeminde devam edecek. Üyelerimiz endişe etmesinler. Arkalarında Dağ gibi HAK-İŞ var.”diyerek sözlerini tamamladı.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.