AÖF öğrencileri ve mezunlarına müjde: Danıştay'dan çok önemli karar

24 Temmuz 2021 - 21:17

AÖF öğrencileri ve mezunlarına müjde: Danıştay'dan çok önemli karar

AÖF öğrencileri ve mezunlarına müjde: Danıştay'dan çok önemli karar
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2021 - 0:08

Üniversitelerin Açıköğretim Fakültelerinde okuyanlar için Danıştay'dan emsal bir karar geldi. Örgün eğitim, yani okula giderek eğitim alacak durumda olmayanların tercih ettiği ve ülkemizde 3 üniversite bünyesinde verilen AÖF hizmeti ile ilgili emsal bir karar geldi. Yüksek mahkeme, Açıköğretim Fakültesi mezunu olan bir vatandaşın davası ile ilgili nihai kararında önemli ifadeler kullandı.

Olay 2013 yılında AÖF'nin Laborant ve Veteriner Sağlık Programı mezunu bir vatandaşın Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne tohumlama kursu başvurusu ile başladı.

Kurs başvurusu yapan vatandaşın talebi örgün eğitim mezunu olmadığı için reddedildi. Bunun üzerine AÖF mezunu vatandaş davacı oldu. Yürürlükteki 'örgün eğitim' maddesinin kalkmasını isteyen vatandaşın bu talebi son olarak Danıştay'a geldi.

Loading...

DANIŞTAY'DAN EMSAL AÖF KARARI

Danıştay, AÖF Laborant ve Veteriner Sağlık Programı bu vatandaşın talebini haklı buldu. Bu nedenle kurumdaki 'örgün' ifadesi kaldırıldı.

Bu karar tüm AÖF bölümleri için emsal niteliğinde. Danıştay bu karar ile örgün eğitim ile açıköğretim arasında bir fark olmadığını tescillemiş oldu.

ALIMLAR-KURSLAR VE HABERLER BU SAYFADA---TIKLA-TAKİP ET-KAÇIRMA