Amerika'da denenecek: Corona Virüs uyarısı veren cep telefonu uygulaması geldi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 22:33

Amerika’da denenecek: Corona Virüs uyarısı veren cep telefonu uygulaması geldi

Amerika’da denenecek: Corona Virüs uyarısı veren cep telefonu uygulaması geldi
Son Güncelleme :

01 Eylül 2020 - 23:57

193 görüntülenme

Çeviri: Ömer Taha Çiftçi

2020 yılının en büyük kabusu ve belası olan Corona Virüs, yılın son 3 ayına girerken hala çözümsüz, aşısız ve büyük tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Virüs, olağanüstü yayılma oranından bir şey kaybetmedi. Her ülke için hala büyük risk oluşturuyor. Corona ile mücadelede yavaş yavaş teknolojiden faydalanmanın yolları aranıyor. Aşı için henüz net bir umut olmaması virüsün yayılım hızını düşürecek çareleri bulmak zorunda kalıyor. Bu konuda elini koyan ise Google ve Apple şirketleri oldu.

Google ve Apple, önümüzdeki günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland, Nevada, Virginia ve Washington eyaletlerinde Corona için uyarı veren bir uygulamayı devreye sokacak.

Uygulama, telefonlara ayrı bir uygulama indirmek zorunda kalmadan telefonlara otomatik olarak Corona uyarı sistemi ekleyecek. Sadece Android telefonlarda ayrıca uygulama indirme seçeneği Google Play Store üzerinden sunulacak.

SİSTEM CORONA UYARISI VERECEK

Sisteme Exposure Notification Express (hızlı karşılaşma sistemi) adı verildi. Bu uygulama ile, bir yere gittiğinizde, yakınınızda Corona testi pozitif çıkmış biri varsa anında uyarı verecek. Android ve iOS cihazlara bu uygulama otomatik kurulacağı için (iOS için kesinlikle otomatik olacak) uyarı sistemi etkin biçimde çalışabilecek.

Uygulamanın ne kadar tutacağı, ne kadar kullanılacağı ve işe yarayıp yaramayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Kaynak: washingtonexaminer.com