Açık alanda sigara yasağı mı gelecek? Bilim Kurulu üyesinden açıklama | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 18:31

Açık alanda sigara yasağı mı gelecek? Bilim Kurulu üyesinden açıklama

Açık alanda sigara yasağı mı gelecek? Bilim Kurulu üyesinden açıklama
Son Güncelleme :

25 Eylül 2020 - 15:02

160 görüntülenme

Bir kaç ilimizde uygulamaya konan sigara yasağı, Corona tedbirleri içinde son dönem sigara yasağı gündeme geldi. Maske ve mesafe kurallarına engel olduğu düşünülen sigara, aynı zamanda içenleri Covid-19 için bir risk grubu haline getiriyor. Bu konuda son olarak Korona Virüs Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Toker Ergüder’den açıklama geldi. 81 ilde sigara yasağı gelecek mi? sorusuna açıklama getirdi.

Giresun’da alınan sigara yasağı kararını sosyal medyadan değerlendiren Ergüder, alınan tedbirler ile vaka ve ağır hasta sayısının giderek azalacağına dikkat çekti. Sigara yasağının artık maske-mesafe-temizlik kadar önemli ve kritik kural olduğunu söyleyen Ergüder; “81 ilde sigara yasağı olmalı” dedi.

TEVFİK ÖZLÜ DE BELİRTMİŞTİ

Konu ile ilgili daha önce Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü de bir açıklama yapmıştı. Özlü, sigaranın süreçle mücadeleye zarar verdiğini söylerken; ,”Birlikte sigara içme kültürü yaygın. Dış mekanda, kafe ve restoranların açık alanlarında, işyerlerinde molalarda insanlar karşılıklı sigara içip sohbet ederken birbirlerini enfekte edebiliyor. Dumanı üflerken virüsü daha uzak mesafeye yayabiliyor.Pandemi döneminde sigara içilmesi korunmayı aksatıyor, içenler başta olmak üzere insanları tehlikeye atıyor. Bu dönemde sigaradan vazgeçmek en doğrusu.” ifadelerini kullanmıştı.