ABD seçimleri ne zaman?: Biden mı? Trump mı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Kasım 2020 - 07:57

ABD seçimleri ne zaman?: Biden mı? Trump mı?

ABD seçimleri ne zaman?: Biden mı? Trump mı?
Son Güncelleme :

29 Ekim 2020 - 20:00

68 görüntülenme

Amerika Birleşik Devletleri ara seçimleri her zaman olduğu gibi bu sefer de büyük bir ilgi ve merakla takip edilecek. Dünyanın en güçlü devletlerinden biri olması nedeniyle ABD seçimleri tüm dünyayı da yakından ilgilendiriyor. Son seçimi kazanan Başkan Donald Trump döneminde dünya çok ilginç zamanlar yaşadı. Biden ise Trump’a karşı başta zayıf olarak gösterilse de, seçim sürecinde ve pandemi nedeniyle etkisini ve gücünü arttırmış bir isim. ABD seçimleri ne zaman? sorusu yanıt bulurken, seçimi Biden mi? Trump mı? kazanacak sorusu gündemde.

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN?

Amerika Birleşik Devletleri’nin 59. Başkanlık Seçimi 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak. Seçime Demokratlar Joe Biden ile, Cumhuriyetçiler şu anki başkan Donald Trump ile katılacak.

3 Kasım’da yapılacak seçimde posta ile oy kullanma ve erken oy kullanma işlemi bitti. 3 Kasım’da sandıklarda oy kullanma işlemi yapılacak. Gün sonunda ise 270 delegeye ulaşan aday seçimi kazanacak.

Seçimde her zamanki gibi belirleyici eyaletler; Florida, Wisconsin, Arizona, Pensilvanya ve Kuzey Carolina olacak. Bu eyaletler uzun zamandır başkanlık seçimlerindeki delege sayısının fazlalığı ve oy verme potansiyellerindeki değişiklik ile başkanları belirleme gücüne sahip.

BİDEN MI? TRUMP MI ÖNDE?

Seçime 1 haftadan az bir zaman kalmışken, son yapılan anketlere göre Demokratların adayı Joe Biden seçimi önde götürüyor. Trump’ın pandemi sürecini yönetmekteki başarısızlığı anketlere de yansımış durumda.

Anketlere göre Biden, Trump’ın 7 puan önünde götürüyor. Fakat toplam oydaki bu fark kadar değişken eyaletlerde kimlerin daha çok delege çıkaracağı da önem taşıyor. Örneğin bir önceki seçimde Demokratların adayı Hillary Clinton toplamda daha çok oy alsa da, Trump’ın daha fazla delege çıkarması sonucu seçimi Trump kazanmıştı.