65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkma saatlerinde pazara gidebilir mi? Otobüse binebilir mi? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

2 Aralık 2020 - 03:43

65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkma saatlerinde pazara gidebilir mi? Otobüse binebilir mi?

65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkma saatlerinde pazara gidebilir mi? Otobüse binebilir mi?
Son Güncelleme :

23 Kasım 2020 - 1:35

79 görüntülenme

65 yaş ve üstü vatandaşlar için alınan belirli saatler dışında sokağa çıkma yasağı ilk kez Cuma günü uygulanmaya başlamıştı. Yasak kapsamında haftanın her günü, saat 10.00-13.00 saatleri hariç 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması bulunuyor. Koronavirüs nedeniyle alınan bu karar ile birlikte 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın kafalarında soru işaretleri kaldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlar pazara gidebilir mi? 65 yaş üstü vatandaşlar otobüse binebilir mi? sorusu bunlar içinde en önemlileri.

65 YAŞ ÜSTÜ PAZARA-MARKETE GİDEBİLİR Mİ?

Haftanın her günü 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında saat 10.00 ila 13.00 arasında sokağa çıkabilir. Bu saatler arası maske ve mesafe kurallarına uydukları sürece herhangi bir pazar yerine girmeleri yasaklanmadı. Aynı şekilde marketlere de girebilirler.

Sadece belirli illerde veya ilçelerde lokal olarak bu tür kısıtlamalar söz konusu olabilir. Fakat şimdilik İçişleri Bakanlığı’nın bu yönde bir yasaklaması yok.

65 YAŞ ÜSTÜ OTOBÜSE BİNEBİLİR Mİ?

Yine haftanın her günü saat 10.00 ila 13.00 arasında sokağa çıkabildiği saatlerde şehir içi otobüslerden faydalanabilecek. Yine bu noktada illerde veya ilçelerde farklı kararlar söz konusu olabilir. Fakat şimdilik İçişleri Bakanlığı Genelgesi içinde bu yönde bir kısıtlama bulunmuyor.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT EDEBİLİR Mİ?

Şehirlerarası seyahat ise 65 yaş üstü için izin belgesine tabi hale getirildi. Alınan karara göre şehirlerarası uçak, otobüs, tren, gemi yolculuğu yapmak isteyen 65 yaş üstü vatandaşlarımız kısıtlama saatleri fark etmeksizin izin belgesi ile yolculuk edebilir.

Seyahat izin belgesi e-Devlet üzerinden veya ALO 199 Vefa Sosyal Destek Hattı ile alınabilir.

E-DEVLET SEYAHAT İZNİ İÇİN TIKLAYINIZ