4 milyon Suriyeli geri mi dönüyor? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 21:08

4 milyon Suriyeli geri mi dönüyor?

4 milyon Suriyeli geri mi dönüyor?
Son Güncelleme :

28 Ocak 2019 - 17:42

403 görüntülenme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı konuşmada Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölge ve Suriyeli mültecilerin dönüşü ile ilgili konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı bölgesindeki Kızılay ve Kızılhaç Ulusal Dernekleri İşbirliği ağı Kuruluş Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalar yaptı.

Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyondan bahseden Erdoğan, bu bölgenin huzura kavuşacağını söyledi. DEAŞ’in Suriye’deki varlığının neredeyse sona erdiğini söyleyen Erdoğan, mevcutlarının da terör örgütü YPG’ye meşruiyet kazandırmak için bırakıldığını belirtti.

SURİYELİLERİN AKIBETİ

Türkiye’de Suriyeliler gidecek mi, kalacak mı? tartışmasının arttığı şu günlerde Başkan Erdoğan’dan da konu ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

Fırat’ın doğusunu çok yakında huzur ve güvene kavuşturacağımız söyleyen Erdoğan, ilk aşamada ülkemizde yaşayan 4 milyon Suriyelinin kendi evlerine dönebilecekleri bir güvenli bölge oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Azez, Cerablus ve Afrin gibi yerlerin geri dönüşlere şahit olduğunu söyleyen Erdoğan, benzerinin Suriye’deki güvenli bölgede de yaşanacağını ve dönenlerin sayısının milyonları bulacağını söyledi.

Maksat İstihdam