4/D işçilere tayin için hareketlilik | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 03:33

4/D işçilere tayin için TBMM’de hareketlilik

4/D işçilere tayin için TBMM’de hareketlilik
Son Güncelleme :

12 Ocak 2020 - 14:00

536 görüntülenme

696 sayılı KHK kapsamında taşerondan 4/D sürekli işçi kadrosuna geçenlerin en büyük problemlerinden biri tayin hakları. Bu hakkın olup olmadığı tam anlamıyla bir muamma. Şimdiye kadar yaşanan örneklerde kurumlar bu hakkın olmadığını iddia ederken, çeşitli mahkemeler 4/D işçilerin tayin hakkı konusunda işçilerden yana tavır aldı.

Fakat kazanılan bu davalar bireysel olduğu için şimdiye kadar bir emsal teşkil etmekten uzak kaldı. Dava kazanan işçilerin pek çoğu eşlerinin durumunda dolayı bu hakkı kazandı. Fakat bekar veya eşi çalışmayan, fakat tayin olmak işçiler bu konuda yetkililerden bir adım bekliyor.

4/D işçi tayin konusunda önceki gün mecliste bir hareketlilik yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, konuyu meclis başkanlığına sunduğu soru önergesinde değerlendirdi.

MAĞDUR OLDUKLARI BİLİNİYOR

Soru önergesinde 4587 sayılı iş kanunu gereğince sürekli işçilerin tayin haklarının olmadığını hatırlatan Aydoğan, bu nedenle pek çok işçinin mağduriyet yaşadığına dikkat çekerken, bu konuda vatandaşların da taleplerinin olduğunu iletti.

Bu hak olmadığı için işçilerin aile bütünlüğünün bozulduğunu, psikolojik olarak yıprandıklarını ifade eden Aydoğan, 4/D işçilerin de diğer işçiler gibi bu haklara sahip olması gerektiğini belirtti.

Aydoğan bu kapsamda bu kanun teklifini 4/D işçilere tayin hakkı verilmesi için sundu.

Artık konu ile ilgili yetkililerden bir hareket bekleniyor.