Maksat İstihdam

4/D işçiler işsizlik primi ödemek zorunda mı?

4/D işçiler işsizlik primi ödemek zorunda mı?
347 görüntülenme
17 Ocak 2020 - 13:00

696 sayılı KHK kapsamında taşeron şirketlerden kadroya alınan 4/D sürekli işçiler çeşitli konularda sorun veya kafa karışıklığı yaşamaya devam ediyor. Sosyal ve ekonomik hakları hala çok sorunlu olan işçiler, bu sorunların çözümü için önümüzdeki yaz aylarını beklemek zorunda. Haziran’da başlayacağı söylenen TİS öncesi en büyük haksızlık ‘işsizlik sigortası primi’ konusunda. 4/D işçilerin işsizlik sigortası primine haklı bir isyanı bulunuyor.

Kadroya geçişten önce herhangi bir iş garantisi bulunmayan işçiler her ay maaşlarından işsizlik sigortası primi kesintisi yaşıyordu. İş kanuna göre her kesimden işçi bu ödemeleri yapıyor. Pek çok sigorta kolu için kesilen vergilerin yanı sıra işçilerden genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası kesintisi yapılıyor.

MEMUR GİBİ DEĞİLLER AMA

2017’den sonra kadroya geçen işçiler resmi statüde 657 sayılı devlet memurları kanunu içinde bulunmadıkları ve işçi statüsünde oldukları için bu kesintiler onlardan da yapılıyor. Fakat ortadaki temel sorun kadro alan işçilerin ‘iş güvencesi’ bulunması. İşçiler artık haklı sebepler gösterilmeden işten çıkarılamıyor. Tıpkı memurlar gibi çeşitli süreçler sonunda işten çıkarılabilen işçilerin hala işsizlik sigortası primi ödenmesi pek çok 4/D işçiye göre haksızlık.

Ayrıca maaşları yüzde 4+4 zamma mahkum edilen ve pek çok kesintiye maruz kalan işçiler bu kesintiyi reddediyor. Türkiye’de işsizlik maaşı alma şartlarının çok ağır olması ve artık bu işçilerin kamuda bir iş garantisi olması bu ödemeyi gereksiz kılmaktadır.

Maksat İstihdam’ı Instagram’dan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Facebook’tan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Twitter’dan takip için TIKLA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.