Maksat İstihdam

4/D işçiler dikkat: “Beklenen zam gelmeyebilir”

4/D işçiler dikkat: “Beklenen zam gelmeyebilir”
373 görüntülenme
08 Ekim 2019 - 13:22

696 sayılı KHK kapsamında taşeron şirketlerden kadroya geçenler 2020 Ekim ayına kadar TİS kapsamında yüzde 4+4 zam almaya sıkışmış durumda. Enflasyon yüzde 26’da olsa (2018), yüzde 10’da olsa (2019 beklentisi) taşeronlar aynı zammı almaya devam ediyor. Sadece belirli kurumlar inisiyatif kullanarak bu zamlara ekleme yapabiliyor. Bunu da şimdiye kadar sadece belediyeler ve bir kaç bakanlık yaptı. 2019 Ocak’ta bazı taşeronların maaşı asgari ücret altında kalınca benzer bir inisiyatif kullanıldı.

2 yıldır devam eden bu durumun sona ermesi için işaret edilen tarih 2020. 2020 yılının son aylarına doğru kamuda 4/D sürekli işçi olarak çalışanları kapsayacak yeni bir sözleşme imzalanacak. Fakat bu beklenti de boşa çıkabilir.

YEP İÇİNDE KÖTÜ HABER

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Yeni Ekonomi Programı içerisinden 2020 yılı enflasyon hedefi yüzde 8.5 olarak belirlendi. Ücret zamlarının da bu şekilde olacağı söyleniyor. Yani 2020 yılında da ücret zamları yüzde 4+4’e yakın bir yerde kalabilir.

Bu durum işçilerin iki yıldır yaşadığı ücret kayıpları açısından da büyük sorun olacak. Enflasyon yüzde 26’yken de, yüzde 8’ken de aynı zammı alacak olan taşeronlar için bu tam anlamıyla bir adaletsizlik.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.