23 Haziran anketi: İstanbul'da kim önde? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 01:10

23 Haziran anketi: İstanbul’da kim önde?

23 Haziran anketi: İstanbul’da kim önde?
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2019 - 15:07

4.822 görüntülenme

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerin ardından İstanbul’da Ekrem İmamoğlu seçimi kazanmış, fakat ardından Ak Parti’nin YSK’ya yaptığı itiraz kabul edilince İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve yeniden yapılmasına karar verilmişti. İstanbul’da tekrar seçimleri 23 Haziran 2019’da yapılacak.

MAK Danışmanlık anketi büyük bir heyecanın yaşanacağı İstanbul seçimleri konusunda ilk gözlemlerini kamuoyu ile paylaştı. DW Türkçe kanalına açıklamalar yapan MAK’ın sahibi Mehmet Ali Kulat, bu seçimde sonuçları az oy alan partilerin belirleyeceğini düşünüyor.

31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında kalan partilerin aldıkları oy oranları şöyleydi;

Saadet Partisi’nden Necdet Gökçınar 103 bin 364, Bağımsız Türkiye Partisi’nden Selim Kotil 27 bin 87, Türkiye Komünist Partisi’nden Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 349, Vatan Partisi’nden Mustafa İlker Yücel 15 bin 428, Demokrat Parti’den Ersan Gökgöz 22 bin 268, Demokratik Sol Parti’den Muammer Aydın da 30 bin 884

İMAMOĞLU VE YILDIRIM ARASINDAKİ FARK 500 BİN

İttifak dışında kalan partilerin seçmenlerinin tercihlerini değerlendiren Polimetre’nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer , bu parti seçmenlerinin oyunu İmamoğlu lehine kullanacağını düşündüğünü söyledi.

Yaptıkları analizler söyleyen Ölçer, HDP’nin duruşunu değiştirmemesi durumunda küçük partilerin oylarını İmamoğlu’nun alacağını, bu durumda da İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki farkın bu sefer 500 bine çıkacağını, hatta milyonu bile bulabileceğini söyledi.

Bu kapsamda oy kullanmayan ama Ak Parti’ye tepkili kimselerin de İmamoğlu’na oy verebileceğini söyleyen Ölçer; r, “Çok net olarak gördüğümüz kimsenin oyu İmamoğlu’nun aleyhine değişmiyor. Değişen bütün oyların ve kullanılmayan oyların en az yüzde 90’ının İmamoğlu lehine kullanılacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Maksat İstihdam