Maksat İstihdam

23 Eylül ekinoks nedir? 23 Eylül’de ne oluyor?

23 Eylül ekinoks nedir? 23 Eylül’de ne oluyor?
113 görüntülenme
23 Eylül 2019 - 11:57

Google’ın 23 Eylül ekinoks hadisesini doodle yapması ile Türkiye ve dünyadaki milyarlarca internet kullanıcısının aklına ‘ekinoks nedir‘ sorusu geldi. Sonbahar ekinoksu mevsimler açısından son derece önemli. Kuzey Yarım Küre yeni bir mevsime başlıyor.

(google’ın ekinoks doodle’ı)

Son günlerde yaşanan serin günler ile birlikte bugün sonbahar geldi. 23 Eylül ise son derece sevilen bir tarih. Bazı ülkelerde ekinoks özel etkinliklerle bile kutlanıyor.

Ekinoks nedir?

Ekinoks bilimsel olarak dünyaya güneş ışınlarının ekvatordan dik, yani 90 derece bir açı ile vurması nedeniyle iki yarım kürede de gece-gündüz sürelerinin eşitlenmesine verilen addır. Bugün, yani 23 Eylül’de gece tam 12 saat, gündüz tam 12 saat sürmekte. Yılda iki kez yaşanan bu hadisenin sonbahar olanı bugün yaşanıyor ve Kuzey Yarım Küre’de bu tarihten sonra geceler uzamaya başlar. Güney Yarım Küre ise ilkbahar mevsimine girer ve gündüzler uzamaya başlar.

23 Eylül Ekinoksu ile birlikte aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Yani güneş hem kuzey kutbunda, hem de güney kutbunda görülür.

(aydınlanma çemberi)

SONBAHAR GELDİ

Kuzey Yarım Küre’de bu tarihten itibaren günden güne güneş ışınları daha eğik açı ile gelecek. Bu da artık içinde bulunduğumuz yarım küre için sonbahar ve kış aylarının başlangıcı anlamına geliyor. Kuzey Kutbu bu tarihten itibaren 6 aylık geceye, Güney Kutbu ise 6 aylık gündüz şartlarına girecek.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.