2020 DGS tercih tarihleri! DGS tercihi nasıl yapılır? Kaç tercih hakkı var? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 18:49

2020 DGS tercih tarihleri! DGS tercihi nasıl yapılır? Kaç tercih hakkı var?

2020 DGS tercih tarihleri! DGS tercihi nasıl yapılır? Kaç tercih hakkı var?
Son Güncelleme :

24 Eylül 2020 - 16:22

312 görüntülenme

Üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümlerinden, 4 yıllık lisans bölümlerine geçişte kullanılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2020, geçtiğimiz haftalarda ÖSYM tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlendi. Yüz binlerce kişinin katılımı ile yapılan sınavın ardından sonuçlar da açıklandı. Adaylar bir süredir 2020 DGS tercihleri için beklenti içindeydi. DGS tercih tarihleri belli oldu. Peki DGS tercihi nasıl yapılır? DGS’de kaç tercih hakkı var?

2020 DGS TERCİH TARİHLERİ

Sınavdan yeterli puan alıp, tercihe hak kazanmış öğrenciler için ÖSYM tarafından duyuru geldi. Buna göre tercihler;

25 EYLÜL 2020 Cuma günü başlayacak
2 EKİM 2020’de sona erecek.

ÖSYM Başkanı duyuruyu şu şekilde yaptı;

ÖSYM

DGS TERCİHİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM’nin tüm tercih işlemlerinde olduğu gibi, DGS tercihleri de ÖSYM sistemi olan ais.gov.tr adresinden veya ÖSYM’nin aday işlemleri mobil sistemi üzerinden yapılacak. Adaylar T.C. Kimlik Numarası ve aday işlemleri şifresi ile tercih yapabilecek.

Adaylar sisteme tercih ettikleri üniversiteyi kodu ile girip, DGS tercihini yapacaklar. 2 Ekim’e kadar tercihler değişiklik yapılabilir.

DGS’DE KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Dikey Geçiş Sınavı’nın tercih hakkı 30’dur. Adaylar, puanlarına göre seçtikleri 30 üniversiteyi kodlamak zorunda. 30 Üniversite seçimini puanınıza göre en yakından en uzağa doğru yapmak avantajınıza olacaktır.

DGS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

2020 DGS Ek tercihleri için henüz tarih belirlenmedi. DGS’nin normal yerleştirmeleri yapıldıktan sonra, boş kontenjan kalırsa ek tercih işlemi yapılabilecek. Ek tercih için adayın normal tercih döneminde tercih yapmış ama bir yere yerleşememiş olması gerekmektedir.

Maksat İstihdam