2019 YKS tercih robotu! Üniversite tercihi nasıl yapılır? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 11:01

2019 YKS tercih robotu! Üniversite tercihi nasıl yapılır?

2019 YKS tercih robotu! Üniversite tercihi nasıl yapılır?
Son Güncelleme :

23 Temmuz 2019 - 7:00

303 görüntülenme

Milyonlarca üniversite adayı için en kritik dönem başlıyor. 2019 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından bugünden itibaren tercih süreci yaşanacak. İyi bir üniversite hayali kuran öğrenci YKS tercihi nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyor. Üniversite tercih yapma rehberi haberimizde…

2019 YKS Sonuçları 17 Temmuz 2019 Çarşamba günü açıklanmıştı. Sınava giren milyonu aşkın öğrenci sonuçlarını öğrenmiş ve üniversite tercihi için beklemeye başlamıştı. ÖSYM takvimine göre tercih işlemlerinin alınması bugün başlayacak.

İyi bir üniversite eğitimi alarak geleceğine ilk adımı atmak isteyen öğrenciler heyecanlı. Öğrenciler puanlarına göre üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerini tercih edecekler. 2019 Üniversite tercihleri 29 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILACAK?

Bugün başlayacak tercih süreci içinde adaylar tercih yapmak için öncelikle YKS Tercih Robotuna erişerek puan türlerine göre üniversitelerin tavan ve taban puanlarnıı incelemeliler. Bu noktada YÖK tarafından Lisans Tercih Sihirbazı ve Önlisans tercih sihirbazı işinize yarayabilir.

YKS LİSANS TERCİH SİHİRBAZI İÇİN TIKLAYINIZ
YKS ÖNLİSANS TERCİH SİHİRBAZI İÇİN TIKLAYINIZ

Yukarıda verdiğimiz linklere girdikten sonra puan türünüzü seçerek son 4 yıl içinde üniversitelerin tavan ve taban puanlarını, başarı sıralamalarını, şehirlerini, türlerini, burs oranlarını görebilirsiniz.

2019 YKS tercihlerinde de her zaman olduğu gibi adayın 24 tercih hakkı bulunuyor. Adaylar belirledikleri bölümleri sıraladıktan sonra ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi olan ais.osym.gov.tr adresine giderek tercihlerini ÖSYM’ye bildirecekler. Bu noktada yaptığınız tercihleri bir kaç kez kontrol edin ve tercihlerinizi verdikten sonra sistemden bir çıktısını alın.

DOĞRU ÜNİVERSİTE NASIL TERCİH EDİLİR?

Adaylar tercih yaparken öncelikle sıralamalarına yakın olan üniversitelerden başlayarak aşağı doğru inmeli. Eğer YKS sınavında 20 bininci olduysanız ilk tercihleriniz istediğiniz bölümlerden 10 bininci sıradan başlayarak yapabilirsiniz. Ardından sıralamanıza doğru tercihleri sıralayın. Son tercihleriniz sıranıza çok uzak olmasın.

YKS tercihi yaparken puanınızı ve sıralamanızı doğru kullanmaya bakın. Unutmayın ki kötü puan yoktur, yeter ki puanınızı istekleriniz doğrultusunda kullanmasını bilin.

Geçen yılki başarı sıralamasına bakın. 2018’in başarı sıralaması son derece belirleyici olacaktır.

Adaylar tercih ettikleri bölümlerin kodlarını ve adını doğru bir şekilde girmelidir. Tercih yaparken varsa tercihleri iyi bilen hocalarınıza veya yakınlarınıza danışın. Danışacağınız kişinin uzmanlık taşıması önemlidir.

Maksat İstihdam