2019 YKS Tercih Kılavuzu! Nasıl tercih yapılır? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 02:31

2019 YKS Tercih Kılavuzu! Nasıl tercih yapılır?

2019 YKS Tercih Kılavuzu! Nasıl tercih yapılır?
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2019 - 15:40

325 görüntülenme

Milyonlarca üniversite adayının heyecanla beklediği süreç yaklaşıyor. Üniversite tercihlerinin başlamasıyla birlikte adaylar doğru tercih telaşına düştü. 2019 YKS Tercih Kılavuzu yayınlandı. Peki üniversite tercihi nasıl yapılır? Tercih yaparken nelere dikkat etmeli?

ÖSYM tarafından 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları bu hafta içi açıklandı. Sonuçlarını öğrenen üniversite adayları 2 veya 4 yıllık bölümlere tercih yaparak geleceklerine ilk adımı atacaklar.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Üniversite tercihleri ÖSYM tarafından alınacak. Tercih yapacak adaylar kılavuzda yer alan kuralları gözeterek ttps://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday işlemleri şifreleri ile sisteme giriş yapacaklar.

2019 Üniversite tercih tarihleri 23 Temmuz 2019 Salı günü başlayacak. Adayların tercih için 29 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar sürecek.

2019 YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Baraj puanlarını geçerek tercih yapmaya hak kazanan adaylar öncelikle ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzu dikkatle incelemelidir. Adaylar kılavuzda yer alan . ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’nü mutlaka okumalı. Burada tercihin esas çerçeveleri belirlenmiştir.

Tercih işlemi internet üzerinden yapılacak. Tercih yaparken ekrana gelen uyarılara uymak doğru tercih yapmanın en önemli aşaması olacak.

Adaylar tercihlerini aldıkları puan ve sıralamalarına göre yapmalıdır. Puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önüne alması gereken adaylar sadece tercih yapabilecekleri tablolardaki yükseköğretim programlarının kodlarını girmelidir.

TERCİH SIRASI ÖNEMLİ

Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detay tercih sırası. Seçeceğiniz üniversitelerin kodlarını sıralarken sıralamanıza en yakın olandan başlayın.

Örneğin seçmek istediğiniz üç üniversite olsun; A Üniversitesi, B Üniversitesi, C üniversitesi. Bu üniversitelerin 2018 yılındaki alımlarda taban puanları ise B-A-C şeklinde olsun. Bu 3 üniversiteyi sıralarken puanınıza en yakın olandan başlamanız gereklidir. Yani girme ihtimalinizin en çok olduğu üniversiteden tercih yapmaya başlayın.

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Eğitim uzmanı Sadık Gültekin, NTV canlı yayında öğrencilere tercih konusunda şu tüyoları verdi;

  • Tercih yapmadan önce imkanınız varsa üniversiteyi ziyaret edin. Sadece fiziksel ortama değil, eğitim ortamına da bakın.
  • Bilgi topladıktan sonra son kararı kendiniz verin. Anne, baba veya sevdikleriniz her ne kadar dinlemeye değer olsa da gelecek sizin geleceğinizdir.
  • Öğrencilerin lisans veya önlisans kısıtlaması olmadan 24 tercih yapabileceğini söyleyen Gültekin, bu konuda da öğrencinin seçimine bırakılması gerektiğini söyledi. 2 yıllık bölümlere girmek ve meslek edinmek isteyenlerin öncelikle önlisans bölümlerini yazması gerektiğini söyledi.
  • Kötü puan olmadığını söyleyen Gültekin, önemli olan puanı doğru tercihle kullanmak olduğunu söyledi.
  • Adayların tercih yaparken puana değil, sıralamaya bakmasını gerektiğini söyleyen Gültekin, özellikle geçen yılki başarı sıralamasına bakılmasını önerdi.
  • Öğrencilerin ilk tercihleri kendi bulundukları sıranın bir bin sıralama üstünde olabilir. Gültekin’e göre örneğin 15 bininci olan bir öğrenci ilk tercihlerine 5 binden başlayabilir. Fakat ilk bir kaç tercihten sonra yakın olan tercihi yapmakta fayda var.
  • Adayın son tercihlerinin de önemli olduğunu söyleyen Gültekin, adayların bu noktada pişman olmayacakları ve üstünde sanki başka tercih yapmamış gibi son tercihlerini sıralamaları gerektiğini söyledi.

DOĞRU TERCİH İÇİN MAKSAT İSTİHDAM’I BURAYA TIKLAYARAK INSTAGRAM’DAN DA TAKİP EDİN