20-21 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Yasak ne zaman kalkacak?

25 Şubat 2021 - 02:04

20-21 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Yasak ne zaman kalkacak?

20-21 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Yasak ne zaman kalkacak?
Son Güncelleme :

19 Şubat 2021 - 16:02

Türkiye Kasım sonundan beri yoğun Koronavirüs yasak ve tedbirleri ile yaşıyor. Bu yasaklardan biri de hafta sonları sokağa çıkma yasağı. Cuma günleri saat 21.00'da başlayan yasak Pazartesi günleri 05.00'a kadar devam ediyor. Vatandaşlar yasak boyunca sadece kendilerine en yakın fırın-market gibi işletmelere gidebiliyor. 2 aydan uzun süredir devam eden yasağın bitişi ile ilgili son gelişmelerden sonra; 20-21 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? sorusu gündeme geldi. Sokağa çıkma yasağı var mı?

20-21 ŞUBAT YASAK VAR MI?

Sokağa çıkma yasakları ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge gelmedi. Yasaklar bu hafta da geçerli. Mart ayının ilk haftasına kadar da geçerli aolması düşünülüyor. Bu nedenle 20-21 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı kaldığı yerden devam edecek.

Vatandaşlar 19 Şubat 2021 Cuma günü saat 21.00'dan, 22 Şubat Pazartesi günü saat 05.00'a kadar sokağa çıkamayacaklar.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı bir süre daha devam edecek. Son yapılan Kabine Toplantısı'nda sokağa çıkma yasağı dahil tüm yasakların Mart ayından itibaren kademeli olarak kalkacağı söylendi. Fakat burada kriter illerdeki vakalar olacak.

İller 4 gruba ayrılacak. Riske göre belirlenecek bu gruplardan çok düşük ve düşük riskli illerde sokağa çıkma yasakları erkenden kalkacak. Hafta sonları sokağa çıkma yasağının bu illerde yavaşça kaldırılması, fakat hafta içi devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan riskli illerimizde yasaklar bir süre daha bekleyecek. Risk gruplarına göre kararlar Valilikler ve İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından verilecek.

Konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip için TIKLA-TELEGRAM GRUBUMUZA KATIL-GÜNDEMİ YAKALA