150 taşeronun işine son verilmesine büyük tepki | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 17:43

150 taşeronun işine son verilmesine büyük tepki

150 taşeronun işine son verilmesine büyük tepki
Son Güncelleme :

15 Şubat 2019 - 9:00

216 görüntülenme

Taşeronların büyük kısmı her ne kadar kadro almış olsa da, maaş ve sosyal güvence konusunda yaşanan sıkıntılar kimseyi memnun etmiyor. Emekçilerin sosyal haklarının eksik olması mağduriyetlerin doğmasına neden oluyor. Bunun son örneği Ankara’da yaşandı. 150 taşeron işçinin işine son verildi.

Kadro almış ve almamış taşeronların iş içindeki haklarının eksik olması her gün yeni mağduriyetler doğuruyor. Bu konuda sendikaların da haklı serzenişi sürüyor. İşçilerin hakları konusunda bağlayıcı bir metin bulunmaması da bu sorunun artmasına neden oluyor.

ANKARA’DA YAŞANDI

Bu sorunlar işçilerin işleri konusunda sorunlar doğuruyor. Bunun son örneği Ankara’da yaşandı. Ankara’da Atatürk Hastanesi içinde çalışırken, hastanenin Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınması ile 150 taşeron işçi işlerini kaybetti.

İşsiz kalan 150 taşeron ise ‘işimizi geri istiyoruz’ diyerek yetkililere seslendi.

Hastanenin taşınması ile birlikte laboratuvar, kan alma, MR, tomografi ve sterilizasyon birimleri içinde çalışan 150 emekçi işlerini kaybetti. Dün Atatürk Hastanesi önünde bildiri okuyan işçiler yardım talebinde bulundu.

İşçiler, yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler;  “İşe girdigimizden bu yana 657’ye tabi devlet memurları nasıl çalışıyorsa öyle çalıştık. Cihazların hazırlığından, hasta numunelerinin yüklenmesine kadar bir çok işte görev aldık.”

Maksat İstihdam