15 Temmuz'un en kanlı olayları Beştepe'de yaşandı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

25 Eylül 2020 - 17:00

15 Temmuz’un en kanlı olayları Beştepe’de yaşandı

15 Temmuz’un en kanlı olayları Beştepe’de yaşandı
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2019 - 11:00

259 görüntülenme

3 yıl önce yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişimi‘nde demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkan halkımız bunun için gözünü kırpmadan silahların ve tankların karşısına çıkmıştı. Fetullahçı Terör Örgütü‘nün hain Darbe Girişimi esnasında Beştepe‘de 29 kişi kahramanca şehit olmuştu.

Ne kurşunlar ne düşen bombalar…Hiçbiri onları yıldırmadı. Canlarını siper ettiler, FETÖ’cülerin darbe girişimine Beştepe’de direndiler. Darbecilerin o gece attığı bombalardan ikisi Külliye çevresine düştü. 29 vatan evladı orada şehit oldu.

Darbeciler; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni karargah olarak kullanmak istediler. 6 tank ile Külliye’ye yöneldiler. Bir taraftan da helikopterlerle Beştepe’ye indirme yapmayı planladılar.

 

 

En şiddetli çatışmalar Jandarma Genel Komutanlığında yaşandı

O gece Akıncı Üssü gibi darbecilerin bir diğer harekat merkezi olan Jandarma Genel Komutanlığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin hemen yanı başındaydı. Milletin silahını millete sıkan darbecilerin ilk işi cephanelikten silahları gasp etmek oldu. Alınan silah ve mühimmatı, polise ve sivillere karşı kullanıldılar.

Emniyet Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan ve ekibi de jandarma Genel Komutanlığında darbeciler tarafından tuzağa düşürüldü. Acil toplantı var denilerek Jandarma Genel Komutanlığına çağırılan Aslan, girer girmez rehin alındı. Darbeciler yakın mesafeden başına iki el ateş etti. Öldü sanılan Aslan hastaneye dahi kaldırılmadı. Polislerle darbecilerin çatışması sabaha kadar sürdü.

Darbecilerin bombalarıyla Beştepe’de 29 kişi şehit oldu

Darbecilerin beş kişiyi şehit ettiği bombalı saldırı da buraya çok yakın bir noktada gerçekleşti. Gece boyunca nöbet tutanlardan birinin cep telefonu da kayıttaydı. Kayıttaki kişi biraz sonra olacaklardan habersiz Jandarma Genel Komutanlığı’na doğru yürüdü. Gün ışımaya başladığında daha ne olup bittiği anlaşılmadan bomba atıldı. Darbecilerin bombalarıyla Beştepe’de 29 kişi şehit oldu. Artık onlar milletin kalbindeydi…

Kaynak: TRT Haber