15 Temmuz hain darbe girişimi 3 yıl önce bugün yaşandı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 16:53

15 Temmuz hain darbe girişimi 3 yıl önce bugün yaşandı

15 Temmuz hain darbe girişimi 3 yıl önce bugün yaşandı
Son Güncelleme :

15 Temmuz 2019 - 13:55

284 görüntülenme

Türkiye’nin en zorlu gecesinin üstünden 3 yıl geçti. TSK içinde yuvalanan bir grup Fetullahçı Terör Örgütü mensubu tarafından düzenlenen 15 Temmuz Darbe Girişimi tarihimizin en önemli olaylarından biri olarak anılıyor. 3 yıl önce bugün Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan‘ın çağrısı ile sokaklara çıkan halk canı pahasına demokrasi ve milli iradeye sahip çıkmıştı. 15 Temmuz’da ne oldu? İşte 15 Temmuz darbe girişiminin özeti

Tarihimizin en önemli olaylarından biri olan 15 Temmuz Darbe Girişimi 3 yıl önce bugün yaşanmıştı. Akşam saatlerinde İstanbul’da o zamanki adı ile Boğaziçi, şimdiki adı ile ’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün kapatılması ile başlayan süreçte TRT binası işgal edilmiş ve ‘darbe bildirisi’ okutulmuştu.

SÖZDE YURTTA SULH KONSEYİ

Ordu içine yuvalanan Fetullahçı Terör Örgütü mensupları tarafından kurulan sözde ‘Yurtta Sulh Konseyi’ darbe girişiminin önde gelen grubuydu. Ardından İstanbul’un 2 köprüsünü kapatan jandarma birliklerinin yanı sıra FETÖ’cüler tarafından F-16 uçakları halkı korkutmak amacıyla alçak uçuşa geçmişti.

Bu sırada F-16’lar içinde çeşitli bombalama vakaları da yaşandı. Ankara’da Emniyet Müdürlüğü, Gölbaşı’nda polis okulu ve TBMM isabet alan yerler arasındaydı.

SUİKAST GİRİŞİMİ

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk hedeflerden biriydi. Marmaris’te bulunan Erdoğan’ın oteline de saldırı girişimi yaşandı. Darbeciler o gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulundular.

Bu esnada CNN Türk canlı yayına Facetime uygulaması ile bağlanan Erdoğan, darbecilere karşı halkı sokağa çağırarak demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmaya davet etmişti.

Çağrının ardından halk büyük bir özveri ile adeta sokağa döküldü. Pek çok ilde darbecilere karşı protestolar düzenlendi.

HALK BASTIRDI

Hükümetin kararlı duruşu ve halkın yoğun mücadelesi ile o gece büyük bir işgal girişimi önlendi. Türk Halkı bu girişimde 251 şehit verirken, 2 194 kişi de gazi oldu.

ÖMER HALİSDEMİR

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin en önemli isimlerinden biri Şehit Ömer Halisdemir oldu. 3 yıldır Türk vatandaşlarının sevgi ve saygı ile andığı Ömer Halisdemir, darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldürerek darbe girişiminin bastırılmasındaki en önemli figürlerden biri olurken, Terzi’yi vurduktan sonra diğer darbecilerin mermileri ile şehadet şerbetini içmişti.

Maksat İstihdam ailesi olarak 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminde şehit olanlara rahmet dilerken, başta gazilerimiz olmak üzere darbeye karşı direnen Türk halkına minnetlerimizi iletiyoruz.