15 Temmuz Gazisi Öz Ağaç-İş Başkanı o geceyi anlattı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 06:14

15 Temmuz Gazisi Öz Ağaç-İş Başkanı o geceyi anlattı

15 Temmuz Gazisi Öz Ağaç-İş Başkanı o geceyi anlattı
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2019 - 20:17

234 görüntülenme

15 Temmuz 2016’da ordu içine yuvalanmış bir grup FETÖ’cü tarafından yapılan darbe girişimi sırasında yaralananlardan biri de Hak-İş’e bağlı Öz Ağaç-İş Genel Başkanı Tuncay Dolu idi. Dolu, o gece mermiler yağarken halkın nasıl korkusuz olduğunu anlattı.

Darbe Girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bulunan Dolu, halkın direnişi sayesinde karanlıktan çıkan Dolu, Habervaktim’den Osman Akdoğan’a verdiği röportajda darbe girişiminin ilk dakikalarında ailesi ile helalleşip evden çıktığını söyledi.

ÇAĞRIDAN ÖNCE SOKAĞA ÇIKMIŞ

3 Yıl önce darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı yayında ‘sokağa çıkın’ çağrısından önce darbe girişimine karşı sokağa çıktığını söyleyen Dolu, sendikadaki arkadaşı ile birlikte darbeye ‘dur’ diyen ilk insanlardan olduğunu söyledi.

O geceye dair anıları anlatan Dolu; “O zamanlar Öz Ağaç- İş Sendikasında genel başkan vekiliydim. O gece darbe girişimi olduğunu anlayınca yönetim kurulu üyesi Rıfat Ülger ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittik. Külliye’ye intikal ettiğimizde görevli polislere yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını sorduk. Ancak onlar da çok tedirgin ve konu hakkında bilgisizdi. Külliye’nin etrafını turladıktan sonra Kızılay’da olaylar olduğunu duyduk ve oraya hareket ettik. Bu sırada Cumhurbaşkanımızın açıklaması geldi. Ancak Kızılay’da ilk saatlerde hareketlilik ve polisler dışında kimse yoktu. Oradan tekrar Külliye’ye hareket ettik; çünkü o taraftan silah sesleri duyuluyordu ve helikopter ateşi vardı. Alparslan Türkeş anıt mezarına geldiğimizde birkaç sivil polis vatandaşları ‘çatışma var geri dönün’ diye uyarıyordu. Bende ‘Biz zaten çatışmaya gidiyoruz yoldan çekilin millet geçsin’ dedim ve yolu açarak devam ettik. Oraya gittiğimiz 5-6 kişi vardı sonra kalabalıklaşmaya başladık. Hatta oradaki görevlilere, ‘Beşevler tarafından Millet Camisine dönen noktayı biz bloke edelim’ önerisini sundum. ‘Zırhlı Birlikler’den, Mamak’tan tanklar çıkıyormuş’ diye haber gelmişti çünkü. O tanklar gelirse buraya muhakkak gelirler diye düşünmüştüm” dedi.

POLİS ARACINA SİPER OLMAK İSTEDİLER

Önerisinin Külliye’deki güvenlik arkadaşlarca olumsuz karşılandığını söyleyen Dolu; “Oradaki emniyet amiri arkadaş, ‘yav gidin başımdan öyle bir şey yok’ dedi. O sırada helikopter geldi biz sivilleri taramaya başladı. Külliye’nin karşısındaki Jandarma Genel Komutanlığı’nın içinden silah sesleri geliyordu. Akrep aracı gelmeye başladı içinde polis arkadaşlar vardı. Helikopter akrep aracının üzerine ateş etti. Siviller sararsa polis aracına ateş etmezler diye aracın etrafını sardık, ateş edemediler. O aracı Külliye tarafına gönderdik bu sefer bizim üzerimize ateş ettiler. Bir arkadaşın o anda bacağı koptu, yaralananlar oldu. Mermiler üstümüzden alev topu geliyor gibiydi. O anda önümdeki arkadaşın göğsüne kurşun girdi” dedi.

O gece darbecilere ‘yapmayın’ dediklerini ama ‘görevimizi yapıyoruz’ cevabını aldıklarını söyleyen Dolu, ardından darbecilerin üzerlerine ateş açtığını söyleyen Dolu o sırada bacağından yaralandığını söyledi.

Uzun bir hastane macerasının ardından doktorların uyarısına rağmen hastaneden kaçtığını söyleyen Dolu, Hak-İş Konfederasyonu ile meclise gittiklerini söyledi.

FETÖ’cü hainlere karşı o gece dimdik direndiklerini söyleyen Tuncay Dolu; “O gece çok tuhaf bir şey oldu. Kimse kaçmadı, kimsede korku da yoktu, aksine sağlam olanlar yine darbecilere karşı durdu. İnsanlar ‘vatanımız için ölürsek ölelim’ dedi. Darbenin başarılı olmamasının en büyük nedeni, bu halk büyük direniş gösterdi. Darbecilerin içerisinde onlara destek vermeyen askerlerin de büyük katkısı oldu kalkışmanın başarılı olmamasında. Örneğin Metin Toker paşa var onunla o gece görüştük. O burada lojistiğin başındaydı ‘biz bunların dediğini yapmayacağız, FETÖ’cülere karşı duracağız’ diye açıklama yaptı. Burada birinci kahraman halk ise ikinci kahraman ise askerlerin içerisindeki bunlara destek vermeyen kesimdir” dedi.