1 Mayıs'ta çalışan işçi kaç lira ücret alır? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 04:58

1 Mayıs’ta çalışan işçi kaç lira ücret alır?

1 Mayıs’ta çalışan işçi kaç lira ücret alır?
Son Güncelleme :

01 Mayıs 2019 - 9:51

477 görüntülenme

1 Mayıs İşçi Bayramı veya resmi adı ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün ülke genelinde ‘resmi tatil‘ olarak kutlanıyor. Dünya çapında da kutlanan bu önemli gün her ne kadar tatil olsa da bazı işçiler bugün mesai yapmak zorunda kalabiliyor.

Normalde resmi tatillerde özel iş yerlerinin kapanması zorunlu. Fakat bu zorunluluğun ihlali durumunda bir yaptırım bulunmuyor. 1 Mayıs’ta çalışmak istemeyen işçi aksi duruma zorlanamaz. Çalışmaya zorlanan işçi de iş sözleşmesini haklı olarak feshedebilir ve kıdem tazminatına hak kazanır.

Fakat sözleşmede bayram ve resmi tatil gibi durumlarda çalışabilir ifadesi bulunursa işçi de çalışmak zorunda. Bu durumda işçi ne kadar ücret alır?

1 MAYIS’TA ÇALIŞAN NE KADAR ÜCRET ALIR?

Sözcü Gazetesi yazarı Sezgin Özcan, bugünkü yazısında 1 Mayıs’ta çalışan işçinin ücretini konu edindi. Özcan’ın verdiği bilgilere göre 1 Mayıs’ta çalışan işçinin alacağı ücret iş kanununun 47.maddesinde belirlenmiştir.

İşçinin resmi tatil ve bayramlarda çalışmaması durumunda ücreti tam gün olarak ödenir. Fakat kendi rızası ile veya iş sözleşmesindeki hüküm gereği 1 Mayıs tatilinde çalışan işçiye günlük ücretin dışında ilave ödemeler yapılması gerekiyor. İşçinin 1 Mayıs’ta çalışması halinde alacağı ücret şu şekilde hesaplanır;

Aylık 2.400 TL kazanan bir işçinin 1 Mayıs’ta çalışıyor olması durumunda alacağı ek ücret 2400/30: 80 TL’dir. Yani ay sonunda işçinin hesabına 2.480 TL maaş yatmalıdır.

Maksat İstihdam