Maksat İstihdam

Yargıtay kararı: İşçinin maaşı rızasız düşürülemez

Yargıtay kararı: İşçinin maaşı rızasız düşürülemez
426 görüntülenme
10 Mayıs 2020 - 16:37

İşçi ile işveren arasındaki uyumsuzlukların başında gelen maaş konusu Yargıtay tarafından verilen emsal karar ile bir kez daha karara bağlandı. Yargıtay’ın bu seferki emsal kararı kamuda çalışan bir taşeron işçiye yönelik oldu. Kamu hizmetinde taşeron şirket aracılığı ile çalışan bir kişinin maaşı işvereni tarafından rızası olmadan düşürüldü.

Maaşı rızası olmadan düşürülen işçi doğruca iş mahkemesinin yolunu tuttu. Taşeron şirkette bilgi işlem ve veri kontrol elemanı olarak çalıştığını beyan eden işçi, sürekli değişen taşeron şirketlerden 2009’da geçerli olanın maaşını habersiz olarak düşürdüğünü söyledi.

Davacı İş Kanunu’nun 22. maddesini örmek gösterirken, davalı kurum ise davanın reddini talep etti. İş mahkemesinin kararı temyiz edilince konu Yargıtay’a geldi.

YARGITAY’DAN EMSAL MAAŞ KARARI

Yargıtay 9. Dairesi de İş Kanunu’nun 22. Maddesini emsal gösterip, işçinin aldığı ücret miktarının düşürülemeyeceğini, iş şartlarının ağırlaştırılamayacağını belirtti.

Bu tür değişimlerin ancak işçinin yazılı onayı ile mümkün olabileceğine işaret eden Yargıtay, ayrıca ücretinde yazılı onayı olmadan düşüş yaşanan işçinin istifa ederse kıdem ve ihbar tazminatı alabileceğine hükmetti.

DAHA ÇOK İŞÇİ HABERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTER MİSİN?——>TIKLA-GRUBUMUZA KATIL

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.