Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır? Önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

25 Temmuz 2021 - 01:35

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır? Önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır? Önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?
Son Güncelleme :

12 Temmuz 2021 - 22:51

2021 Ücretli Öğretmenlik başvuruları merak ediliyor. 12 Temmuz 2021 itibari ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında kadrolu veya sözleşmeli değil, ders başına para alarak öğretmenlik yapmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen duyuru sonrasına ücretli öğretmenlik başvurusu için bekleyişe koyuldu. Bu nedenle binlerce kişi ücretli öğretmenlik başvurusu için internet üzerinde arama yapıyor. Önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi? sorusuna yanıt aranıyor.

Ücretli öğretmenler haftada 30 saate kadar derse girebiliyorlar. Ek ders ücreti tutarında ders başı para alabilen ücretli öğretmenler için ilk kural il içerisindeki okullarda çeşitli nedenlerle ihtiyaç oluşması. Yani her başvuran ücretli öğretmen olarak kabul edilecek diye bir kaide bulunmuyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ücretli öğretmenlik başvurusu e-Devlet üzerinden yapılıyor. Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne başvurulması gerekiyor. Fakat İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri her ilçede farklı zamanda ihtiyaç listesi yayınlıyor. Örneğin Beyoğlu MEB'in verdiği bilgilere göre Beyoğlu'da 12 Temmuz'da ücretli öğretmenlik başvuruları başladı.

Burada iki aşamalı bir sistem bulunuyor. İlk olarak herkes e-Devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapacak. Ardından farklı tarihlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ihtiyaç listesi yayınlayacak. Başvurunuz e-Devlet üzerinden onaylandığında İlçe Milli Eğitim'e giderek başvuruda bulunabileceksiniz.

Bu noktada size tavsiyemiz, e-Devlet üzerinden başvuru yapmadan önce İlçe Milli Eğitim'e giderek ilçede alımların ne zaman olacağını sormanız. Çünkü bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sayfalarından da başvuru isteyebiliyor.

Başvuru yapabilmek için;

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ucretli-ogretmenlik-basvurusu

adresine gitmeniz lazım. Burada sizden kimlik bilgileriniz, iletişim bilgileriniz ve formasyonunuz veya yurtdışı diplomanız olup olmadığı sorulacak.

Bu aşamanın ardından Görevlendirildiğiniz takdirde mezuniyet belgelerinizi ilgili ilçe ya da il milli eğitim müdürlüğüne ibraz etmeniz gerekmektedir. Görevlendirilip görevlendirilmediğinizi e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Görevlendirildiğiniz takdirde okul müdürlüklerine teslim edeceğiniz evraklar;

 Dilekçe (Evrak tesliminde ilgili okula verilecek)

·         Mezuniyet belgesi (aslı ve fotokopisi)

·         Nüfus Cüzdanı (aslı ve fotokopisi)

Loading...

·         Varsa Formasyon belgesi (aslı ve fotokopisi)

·         Sabıka Kaydı (E-Devletten alınabilir)

·         Sağlık Raporu (6 Aylık)

·         Bir adet fotoğraf

·         Varsa diğer sertifikalar

·         Varsa KPSS Sonuç Belgesi

·         Askerlik Durum Belgesi

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

KPSS'siz olarak, ücretli öğretmen olarak okullarda çalışmak isteyenler 18 yaşından büyük olmalıdır. Ayrıca askerlik açısından sorunu olmamak, sağlık sorunu olmamak, sicili temiz olmak şartları aranır. Bazı ücretli öğretmenlik kadrolarında ek olarak sertifika aranır.

Ücretli öğretmenlik için formasyon şartı yoktur. Formasyon alanlar sadece biraz daha avantajlı olur. KPSS şart değildir.

Farklı ile başvuru yapabilirsiniz. Alımlarda ikamet şartı pek aranmaz ama insiyatif İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindedir. Birden fazla başvuru kabul edilebilir.

ÖNLİSANS MEZUNLARI BAŞVURABİLİR Mİ?

Ücretli öğretmenlik için başvuru yapabilecek tüm bölümler aşağıdaki gibidir;

 • Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun belirli alanlarından mezun olanların başvuruları alınmaktadır.
 • Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması durumunda görevlendirilmek üzere, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının başvuruları da alınmaktadır.

Yani 2-3 bölümden Önlisans mezunları da başvuru yapabilir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN KAÇ LİRA MAAŞ ALABİLİR?

Ücretli öğretmen maaşı 2021 yılında ek ders ücretleri ile artmış durumda. Maaş girebileceğiniz derse göre hesaplanmaktadır. En fazla 30 saat derse girilebilir. Bu da ayda 120 veya 130 saate kadar derse girilebileceği anlamına gelir.

Ücretli öğretmenin ders başına alacağı ücret 21.50 TL'dir. 120 saat derse girecek öğretmen aylık 2580 TL'ye kadar ücret alabilmektedir.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • KARYE9.68 10.00%
 • HURGZ1.43 10.00%
 • KFEIN27.80 9.97%
 • EDATA9.82 9.97%
 • VBTYZ17.45 9.96%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • EKIZ7.00 -6.54%
 • OZBAL13.27 -6.22%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • SRVGY74.00 -3.58%
 • MTRKS31.84 -3.52%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GUSGR6.14 -4.81%
 • SASA29.90 -1.39%
 • THYAO12.73 -2.68%
 • GARAN8.27 -0.96%
 • KRDMD7.26 -1.63%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.351.59 % -0,86
DOLAR 8.5529 % -0,09
EURO 10.0709 % -0,08
BITCOIN 33.923.14 % -0,05
ÇEYREK ALTIN 810.09 % -0,42
GRAM ALTIN 499.49 % -0,38