Twitter Türkiye'de kapanacak mı? Şok iddia

25 Şubat 2021 - 22:43

Twitter Türkiye'de kapanacak mı? Şok iddia

Twitter Türkiye'de kapanacak mı? Şok iddia
Son Güncelleme :

09 Şubat 2021 - 0:56

Geçtiğimiz yıl ülkemizde çıkan sosyal medya yasası kapsamında, aylık erişimi 1 milyon ve üzerinde olan sosyal medya şirketlerinin Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu başladı. İlk etapta para cezası ile başlayan süreçte temsilci atamayı reddeden şirketlere şu an reklam yasağı uygulanıyor. Yasak öncesi bir çok sosyal medya uygulamasının şirketi ülkemize temsilci atadı. Geriye bir tek Twitter ve Pinterest kaldı. Fakat yasağın başlamasının üzerinden günler geçmesine rağmen bu iki şirketten aksi bir gelmedi.

Son olarak Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu'nun açıklamalarına da sansür uygulayan Twitter bir kez daha okların hedefine yerleşmiş durumda.

KAPANABİLİR

Bu gelişmelerin üzerine reklam yasağı devam ediyor. Reklam yasağından sonraki adım ise Twitter'ın Türkiye'de bant genişliğinin aşama aşama düşürülmesi. Ardından Twitter ülkemizde ulaşılmaz hale gelmeye başlayacak.

Bu noktada bir kapanmanın olup olmayacağı ile ilgili yorum ise Sputnik'e konuşan Dijital iletişim yazarı Ussal Şahbaz, işlerin kapanma noktasına kadar gittiğini yazdı.

Şahbaz, konu ile ilgili;

Twitter, Türkiye’de çok önemli bir iletişim aracı haline geldi. Özellikle ana akım medya, toplumun taleplerini artık karşılamadığı için birçok kişi haber kaynağı olarak Twitter’ı kullanıyor. Dolayısıyla Twitter’ın kapanması Türkiye’de toplumsal diyalog ve iletişim açısından büyük bir kayıp olur.

Ancak ne yazık ki Twitter’ın umursamazlığı ve karşılıklı restleşmeler nedeniyle kapatılma noktasına doğru gittiğini görüyoruz. Bu tip sorunların diyalogla çözülmesi gerekir. İyi bir diyalog kurulsa ortak zemin bulunabilir. Ancak iki taraf da o noktada değil gibi görünüyor.” dedi.