Maksat İstihdam

Tüm çalışanlar dikkat: Yargıtay bir haklı fesih sebebi daha belirledi

Tüm çalışanlar dikkat: Yargıtay bir haklı fesih sebebi daha belirledi
90 görüntülenme
01 Haziran 2020 - 14:57

İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıklarda en önemli konulardan biri kıdem tazminatı oluyor. Kıdem Tazminatı ilk bakışta istifa eden, yani iş sözleşmesini kendi fesheden işçi tarafından alınamıyor. Fakat bu tür durumlarda işçinin mağdur olmaması için ‘haklı fesih’ gibi durumlar göz önüne alınabiliyor. İşçi, çeşitli nedenlerden dolayı ‘haklı’ olarak iş akdini kendi sonlandırırsa da tazminat hakkına sahip olabiliyor. Yargıtay‘ın yeni bir emsal kararı işçiyi haklı saydı ve tazminat almasına hükmetti.

yargitay----

ÜCRETİNİ ALAMAYINCA…

Bir özel kurumda usta öğretici olarak çalışan personel, bir aylık maaşını alamayınca iş akdini feshetti. İş akdini feshedip tazminatını da talep eden işçi, talebinin reddedilmesi üzerine işvereni ile davalık oldu.

Dava dönüp dolaşıp Yargıtay 22. Hukuk Dairesi önüne geldi. Yargıtay, tüm dava süreçlerinin ardından emsal bir karar alarak, işçinin maaşını ‘en önemli ve birincil’ hak sayarak, işçinin sözleşme feshini ve tazminat talebini haklı saydı.

Yargıtay, işçinin maaş alamaması durumunda haklı fesih yapabileceğini şu ifadelerle sabitleştirdi; Ücreti ödenmeyen işçinin alacağı konusunda takibe geçmesi ya da ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınması, iş ilişkisinin devamında bazı sorunlara yol açabilir. Bu bakımdan, işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işçinin, haklı sebebe dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkı da tanınmıştır. İşçinin ücretinin kanun veya sözleşme hükümlerine göre ödenmemesi işçiye bu imkanı verir. Ücretin hiç ya da bir kısmının ödenmemiş olması bu konuda önemsizdir. İkramiye, primi, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların da ödenmemesi işçiye haklı fesih imkanı verir.”

Yargıtay ayrıca, haklı fesih ile birlikte işçinin tazminat dahil tüm alacaklarının verilmesi gerektiğini sabitleştirdi. Bu şekilde, bundan sonra maaşını alamayan işçinin fesih hakkı ve tazminat hakkı emsal olarak kesinleşti.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM İŞÇİLER BURADA—-ARAMIZA KATIL

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.