Maksat İstihdam

TCDD’deki işçilerin sorunları bakana soruldu

TCDD’deki işçilerin sorunları bakana soruldu
172 görüntülenme
23 Eylül 2019 - 11:03

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) içinde üniversite mezunu işçiler olarak hizmet veren makinistler ağır iş yükü altında çalışıyor. İşçi hakları ile ilgili çıkışları ile dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TCDD makinistlerinin neden ‘memur’ olarak değil ‘işçi‘ olarak çalıştığını ve yıpranma payının neden ellerinden alındığını sordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a bir soru önergesi veren Gürer şu soruları sordu; e, “Makinistlerin çalışma şartlarının ne derece ağır olduğuna dair Bakanlığınızın bir görüşü bulunmakta mıdır? Bakanlığınızın lokomotif üzerinde çalışan makinistlerin yorucu ve yıpratıcı bir meslek icra ettiklerine dair bir görüşü var mıdır? 5754 sayılı kanunun 68. maddesi bağlamında daha önce iştirakçi olan makinistlerin, bir adet de yargı kararı bulunmasına rağmen yıpranma payı alamamasının sebepleri nelerdir? Bakanlığınız Makinistlerin yıpranma payı alabilmesi için bir girişimde bulunacak mıdır?”

MEVZUATI GÖSTERDİ

Bakan Turhan bu soru önergesine cevaben makinistlerin kendine özel çalışma şartlarını ve görev tanımlarını düzenleyen bir mevzuat olduğunu söyledi. Ayrıca yıpranma payı konusunda da Danıştay’ın daha önce idareyi haklı bulan kararları olduğuna dikkat çekti.

KAZAYI ÖRNEK GÖSTERDİ

Bakanın cevabına tepki gösteren Gürer ise makinistlerin son derece tehlikeli ve zorlu şartlarda çalıştığına dikkat çekti. Ankara’da YHT kazasını örnek gösteren Gürer, o dönem 2 makinistin ölmesini makinistlerin ne derece riskli şartlarda çalıştığına örnek gösterdi.

Makinistlerin yıpranma payını hak ettiğini söyleyen Gürer; “Mevzuat böyle ise mevzuatı değiştirin” dedi.

2018’TE DE KONU OLMUŞTU

2018’in son ayında CHP’li Gürer benzer konulara değinmişti. TCDD’de çalışan taşeronlara neden kadro gelmediğini soran Gürer, KİT komisyon toplantısında TCDD’de çalışan taşeronlara kadro istemişti. Gürer aynı toplantıda üniversite mezunu işçi olarak çalışan makinistlerin sorunlarına da değinmişti.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.