CHP seçimlerin iptalini istedi! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 01:45

Son Dakika: CHP seçimlerin iptalini istedi!

Son Dakika: CHP seçimlerin iptalini istedi!
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2019 - 14:21

223 görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde YSK’nın İstanbul Seçimlerini iptal etmesi üzerine harekete geçen Cumhuriyet Halk Partisi, YSK’ya bir başvuru yaparak İstanbul’daki ilçelerdeki seçimlerin ve 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerin iptalini istedi.

CHP, YSK’ya yaptığı başvuruda İstanbul seçimlerindeki tam kanunsuzluk ve sandık kurullarında usulsüzlük tespiti gerekçesi ile İstanbul’da 39 ilçenin tamamında seçimlerin iptalini istedi. CHP sürpriz bir başvuru yaparak aynı zamanda 24 Haziran genel seçimlerinde tümden iptalini istedi.

CHP’nin iptal başvurusu YSK’ya Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek tarafından iletildi. Başvuru sonrası konuşan Erkek;

“Hepimizin bildiği gibi YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını, sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yaptığı iddiasıyla iptal etti. Bu görevin seçim sonucunu hiç araştırmadı. Geçmişte verdiği tüm kararlarına karşı aksi bir karar tesis etti. Önemle şunu vurgulamak istiyorum, 298 sayılı kanundaki değişiklikler iktidarın isteğiyle TBMM’de kabul edildi ve 13 Mart 2018’de yürürlüğe girdi. Bundan sonra iki seçim yapıldı. 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim ile 31 Mart yerel seçimleri. Eğer siz İstanbul’daki yerel seçimlerde organize usulsüzlükler var, şaibe var diyorsanız, aynı olaylar 24 Haziran’da da gerçekleşti. Bir şeyler olduysa eğer gerçekten 24 Haziran’da da oldu. Siz Ekrem İmamoğlu seçimi şaibeli diyorsanız, 24 Haziran’daki Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi de şaibelidir. Çünkü 24 Haziran’da da Türkiye genelinde kamu görevlisi olmayan kişi sandıklarda görev yaptı. Siz eğer kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı gerekçesiyle bu seçimi iptal ediyorsanız, 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri de iptal etmelisiniz. Tam kanunsuzluk gerekçesiyle başvurduk. Süre şartı aranmaz. Tam kanunsuzluk ortaya çıkmışsa eğer, 24 Haziran seçimleri de iptal edilmek zorunda.

Sandık kurulunda görev yapan başkan ve üyelerin belirlenmesinde seçmenlerin, adayların, siyasi partilerin hiçbir dahli yok. Tamamen YSK gözetiminde gerçekleşiyor. Siz kendi kusurunuzu nasıl seçmene yüklersiniz? Nasıl seçmen iradesini yok sayarsınız? Eğer ben sandık başında usulsüzlük olmasa dahi seçmenin iradesine müdahale edebilirim diyorsanız, 24 Haziran sonuçlarına da müdahale etmek zorundasınız. İki seçimde de aynı yasa, aynı genelgeler, aynı uygulamalar, aynı şartlar var. En mükemmel adalet vicdanlardır. Adaleti tecelli ettirmek istiyorsanız, benim verdiğim son karar doğrudur diyorsanız, 24 Haziran’ı da iptal etmek zorundasınız. Ekrem İmamoğlu’nu 39 ilçede oy kullanan seçmenler seçti. Aynı zarftan çıkan diğer sonuçları niye iptal etmiyorsunuz? 39 ilçedeki tüm seçimleri de iptal etmek zorundasınız.” dedi.

Maksat İstihdam