Sinovac mı? Biontech mi? Hangisi daha çok antikor üretiyor? Belli oldu

24 Temmuz 2021 - 22:41

Sinovac mı? Biontech mi? Hangisi daha çok antikor üretiyor? Belli oldu

Sinovac mı? Biontech mi? Hangisi daha çok antikor üretiyor? Belli oldu
Son Güncelleme :

17 Temmuz 2021 - 22:51

Koronavirüs sürecinin kritik aşamalarından biri olan aşılama tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizde aşılama sayısı günden güne artarken, Çin'den gelen Sinovac aşısı ile Almanya'dan gelen Biontech aşısı sıkça karşılaştırılıyor. Vatandaşlar hangi aşıyı olması gerektiği konusunda araştırmalar yaparken, bu iki aşı arasındaki farkı klinik testler ortaya koyuyor. The Lancet dergisinin yer verdiği çalışmaya göre, Hong Kong'da Pfizer-BioNTech aşısı olan sağlık çalışanlarının antikor seviyesi Sinovac aşısı olanlara göre 10 kat daha yüksek çıktı.

MUTASYONA KARŞI BİONTECH

The Lancet'in araştırmasına göre; Hong Kong’da iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar söz konusu sonuçların, mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara kıyasla Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu olduğunu gösterdiğini savundu.

Loading...

AĞIR VAKALARA DAHA ETKİLİ

Bloomberg’in haberine göre, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın mRNA aşılarını kullanan ABD ve İsrail gibi ülkelerde hastalığın yayılma hızının yavaşladığı belirtildi. Çin’in geliştirdiği Sinovac ve Sinopharm aşısı kullanılan ülkelerde vaka sayılarında bu seviyede bir düşüş olmadığı ancak ağır vakaları ve ölümleri engellediği vurgulandı.