Şehirlerarası seyahat yasağı dönecek mi? Hangi tedbirler alınacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 20:05

Şehirlerarası seyahat yasağı dönecek mi? Hangi tedbirler alınacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Şehirlerarası seyahat yasağı dönecek mi? Hangi tedbirler alınacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı
Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 12:13

52 görüntülenme

Türkiye son iki gündür Koronavirüs kaynaklı Covid-19 hastalığının yayılım hızının artması nedeniyle yeni gelecek Korona tedbirlerini konuşuyor. Önceki gün gazeteci Candaş Tolga Işık tarafından ortaya atılan iddialar ortalığı bir anda karıştı. Işık’ın iddialarına göre Bilim Kurulu tarafından verilen önerilerde kafe-restoran gibi yerlerin paket servis dışında kapatılması, okulların geç açılması, bazı yerlerde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulaması gibi tedbirler yer alıyor. Ayrıca sosyal medyada seyahat yasağı ile ilgili madde de yer aldı. Peki seyahat yasağı gelecek mi?

Bugün Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalından yaptığı canlı yayına Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü katıldı. Özlü, somut tedbirler ile ilgili açıklama yaptı.

BİZ ÖNERİDE BULUYORUZ

Bilim Kurulu’nun bu tür önerileri olduğunu doğrulayan Tevfik Özlü, kendilerinin bir karar mercii olmadığını, son kararın başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Bakanlar Kurulu’ndan çıkacağını anlattı.

KISITLAMALAR KAÇINILMAZ

Son günlerde vakaların giderek arttığını söyleyen Özlü;  “Bulaşmada en önemli faktör kapalı alanlarda hastalığın yağılması. Sokaklarda caddelerde, merkezlede kafelrede restaurantlarda AVM’lerde ortaya çıkan kalabalıklaşmayı azaltacak tedbirler kaçınılmaz gibi duruyor. Tabi ki bunların kapsamı hükümet tarafından belirlenecek. Bilim Kurulu’ndan en hafiften en ağıra önlemler tartışıldı. Akşam itibariyla bazı uygulamalardan haberimiz olur.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Şimdiye kadar alınan tedbirlere uyulsaydı vakaların bu kadar artmayacağını söyleyen Özlü, artık sokaklarda ve toplu taşımadaki kalabalığın azaltılması gerektiğini söyledi.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili de konuşan Özlü; ” Keyfi sokağa çıkma ile ilgili bazı kısıtlamalar gelebilir. İşi olmayanın sokağa çıkması şu durum için çok doğru değil. Bu yönde bazı kararlar alınabilir. Bu önlemler sadece sokağı değil toplu taşımadaki kalabalığı da azaltacak.” dedi.

SEYAHAT YASAĞI OLACAK MI?

Özlü son olarak seyahat yasağı ile ilgili konuştu. Böyle bir yasağın gündemde olmadığını söyleyen Özlü, gündemlerinde seyahat için HES Kodu tedbirlerinin artması veya şehir giriş-çıkışlarında HES Kodu uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.