Regaip Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 18:37

Regaip Kandili’nde hangi ibadetler yapılmalı? 2019 Regaip Kandili ibadetleri nelerdir?

Regaip Kandili’nde hangi ibadetler yapılmalı? 2019 Regaip Kandili ibadetleri nelerdir?
Son Güncelleme :

07 Mart 2019 - 11:17

271 görüntülenme

7 Mart 2019 Perşembe günü itibari ile yılın ilk kandil gecesi olacak Regaip Kandili’ne eriştik. Mübarek 3 Aylar’ın da habercisi olan Regaip Kandili akşam vakitlerinden itibaren tüm yurtta idrak edilecek. İslam Dini için çok önemli olan Regaip Kandili boyunca af ve mağfiret kapısı açılacak, sevaplar amel defterine katlanarak yazılacak. Bu nedenle insanlar ‘Regaip Kandili ibadetleri‘ için arama yapıyor. 2019 Regaip Kandili’nde hangi ibadetler yapılır?

Recep Ayı’nın ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi dinimizde Regaip Kandili olarak ifade edilmektedir. Bu mübarek gece Kur’an-ı Kerim’de geçmese de, hadislerde sıkça kendisine yer bulmaktadır.

REGAİP GECESİ YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

Bu akşamdan itibaren Cenab-ı Hak rahmet ve bereketini yeryüzüne bolca dağıtmaya başlayacak. Bu mübarek gecenin nurundan istifade etmek için yapılabilecek ibadetler şöyledir;

  • Kaza ve Nafile namazlar kılmak: Geçmişten kalan ve kazaya bıraktığınız namazları bu akşamdan itibaren kılmak, bunun yanında farz olmayan nafile namazları eda etmek bu gece amel defterlerinize kat kat sevap olarak geri dönecektir.
  • Kur’an-ı Kerim okumak: Bu gece kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in nurundan istifa etmek önemlidir. Okumayı biliyorsanız kendiniz okumanız, bilmiyorsanız okunan yerlere iştirak ederek dinlemeniz faydalı olacaktır.
  • Peygamber Efendimiz’e Salat’u Selamlar getirmek: Kıldığınız her namazın sonunda Peygamberimizin şefaatini istemek kandil geceleri kıymet kazanır.
  • Tefekkür etmek: Cenab-ı Hakk’ın sanatına ve yarattıklarına bakarak onu anmak, onun yaratma sanatına hayran kalmak ve Allah’ın bunlar karşılığında bizden istediğini düşünmek kandil gecelerini geçirme yollarındandır.
  • Tevbe ve istiğfar etmek: Şüphesiz ki Allah bağışlayıcı olandır. Regaip Kandili gibi rahmet ve bereketin yoğunlaştığı gecelerde Cenab-ı Hakk’tan samimi biçimde af dilemek, samimi olarak günahları bir daha işlemeyeceğinizi belirtmek önemlidir.
  • Bolca zikir çekmek
  • Mü’minlerle barışmak, barıştırmak ve onlarla helalleşmek
  • Yoksullara yardım edip, onları sevindirmek

Maksat İstihdam