Mübaşir alımı 2021'de ne zaman olacak? Mübaşir olma şartları nelerdir? Mübaşir maaşı kaç liradır?

24 Temmuz 2021 - 21:27

Mübaşir alımı 2021'de ne zaman olacak? Mübaşir olma şartları nelerdir? Mübaşir maaşı kaç liradır?

Mübaşir alımı 2021'de ne zaman olacak? Mübaşir olma şartları nelerdir? Mübaşir maaşı kaç liradır?
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2021 - 21:23

Kamuda tercih edilen meslekler arasında Mübaşir olmak da bulunuyor. Bu alanda eğitim almış veya almayı düşünen bir çok kişi kamu personeli alımı ilanlarında mübaşir alımını da sıkça görmek istiyor. Adalet Bakanlığı bu yıl çok sayıda personel alımı yaptı. Alımlar içerisinde mübaşir kadrosu da bulundu. Fakat alandan mezun olanlarının sayısı bir hayli fazla olunca Mübaşir alımı 2021 beklentileri bitmiş durumda değil. Peki Mübaşir alımı ne zaman olacak? Mübaşir olma şartları nelerdir? Ekonomik olarak zorlu dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde mübaşir maaşları da merak konusu haline geldi.

Mübaşir alımı bu yıl ilk kez Şubat ayında, 700 kişilik bir kadro ile Adalet Bakanlığı bünyesine gelmişti. 700 kişilik kadro ülkenin çeşitli illerindeki adliyelere dağıtıldı.

İLGİLİ HABER: ŞUBAT AYINDAKİ MÜBAŞİR ALIMINI HATIRLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Alımların üzerinden bir hayli vakit geçti. Bir çok kişinin beklentisi; 'Mübaşir alımı 2021 yılında bir kez daha olsun' yönünde. 700 kişilik kadro yeterli gelmedi.

MÜBAŞİR ALIMI 2021 BİR KEZ DAHA OLACAK MI?

Mübaşir alımının 2021 yılında bir kez daha gelmesi pek beklenmiyor. Bu konuda Adalet Bakanlığı'ndan bir haber veya duyum gelmiş durumda değil. Fakat 2022 yılında benzer bir alım daha gelebilir. Ülkenin dört bir yanında açılacak ve Adalet Bakanlığı'na bağlı olacak yeni adliyelerin de var olması nedeniyle önümüzdeki süreçte beklenti büyümüş durumda.

MÜBAŞİR ALIMI İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK İSTER MİSİN? TIKLA-TAKİP ET-KAÇIRMA

Loading...

MÜBAŞİR OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Günümüzde mübaşir olarak çalışmayı isteyenler belirli şartları karşılamak durumundadır. Son yapılan mübaşir alımında şartlar şu şekilde belirtilmişti;

En az lise veya dengi okul mezunu olmak, a) Türk vatandaşı olmak, b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 12 Mart 2021 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak, c) Merkezî sınavın (lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) - Koruma ve güvenlik görevlisi unvanı için 30 yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) ç) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, d) 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, ) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, f) Kamu haklarından mahrum olmamak, g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

MÜBAŞİR MAAŞI KAÇ LİRADIR?

Temmuz ayında gelen son zam ile birlikte mübaşir maaşı da zamlandı. 2021 Aralık sonuna kadar geçerli olmak üzere, mübaşir maaşı güncel olarak;

2021 mübaşir maaşı kaç lira?

en düşük derece olan 11/1 için 4 bin 359 TL'dir. Fakat mübaşir olarak ilk kez görev başı yapanlar genelde 9/1 kadrodan başlıyorlar. Bu da maaşların bir kısım daha yükselmesine neden olabiliyor.