MSB soruları yanıtladı: Bedelli celbi ertelendi mi? Celpler ne kadar ertelendi? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

5 Aralık 2020 - 02:40

MSB soruları yanıtladı: Bedelli celbi ertelendi mi? Celpler ne kadar ertelendi?

MSB soruları yanıtladı: Bedelli celbi ertelendi mi? Celpler ne kadar ertelendi?
Son Güncelleme :

21 Kasım 2020 - 14:56

137 görüntülenme

Koronavirüs nedeniyle önlemlerini sıkılaştıran bir diğer kurum da Türk Silahlı Kuvvetleri oldu. Özellikle askere alım işlemlerinde tedbir amaçlı yaşanan geçici değişimler bir çok kişinin kafasında soru işareti oluşturdu. Milli Savunma Bakanlığı bugün celp tarihleri, bedelli celp tarihleri ve terhisler ile ilgili kafalarda kalan soruları yanıtladı.

ASKERE GİDİŞ ERTELENDİ

Milli Savunma Bakanlığı, normal şartlarda Kasım ayının 23-24 ve 25’inde askere alınacak gençlerin celplerinin ertelendiğini duyurdu. Yani bu ay askere gidecekler 22-23-24 Aralık’ta silah altına girecekler.

TERHİSLER ERTELENDİ Mİ?

Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi bir açıklaması yok. Fakat basın kuruluşlarının askeri kaynaklara dayandırdığı iddialara göre terhislerde şimdilik bir erteleme söz konusu değil. Fakat bu önümüzdeki günlerde böyle bir karar gelip gelmeyeceğini kesinleştirmiyor. Konu ile ilgili MSB’den yeni açıklama beklenecek.

BEDELLİ SEVKLERİ ERTELENDİ Mİ?

Kasım ayında normal celp ile askere gidecek olanlar için gelen erteleme kararı, bedelli askerlik için gidecekleri kapsamıyor. Bedelli olarak Kasım ayında askere gidecekler ertelenmedi. 19-20 ve 21 Kasım’da bedelli sevkleri olacak.