Mevlid Kandili namazı kaç rekattır? Nasıl kılınır? Mevlid Kandili namazı hangi vakittedir? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Kasım 2020 - 01:40

Mevlid Kandili namazı kaç rekattır? Nasıl kılınır? Mevlid Kandili namazı hangi vakittedir?

Mevlid Kandili namazı kaç rekattır? Nasıl kılınır? Mevlid Kandili namazı hangi vakittedir?
Son Güncelleme :

28 Ekim 2020 - 22:12

89 görüntülenme

2020 Mevlid Kandili ülkemizde ve tüm İslam Alemi’nde idrak ediliyor. Milyarlarca Müslüman, İslam Dini Peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.v) dünyaya gelişini dualar ve ibadetler ile idrak ediliyor. Peygamberimizin dünyayı şereflendirdiği gün olan Mevlid Kandili namaz kılmak yapılacak en önemli ibadetlerden biridir. Peki Mevlid Kandili namazı kaç rekattır? Mevlid Kandili namazının kılınışı ve niyeti merak ediliyor.

MEVLİD KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR? NASIL NİYET EDİLİR?

Mevlid Kandili için özel bir namaz bulunmasa da, bu mübarek gecede kılınacak nafile namazlar, gecenin nurundan istifade etme imkanı sağlar. Allah katında ibadetlerin daha makbul olacağı bu mübarek gecede yani Mevlid Kandilinde kılınacak Namaz dört rekattır;

Mevlid Kandili namazı niyeti: “Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya”  diyerek başlanır.

Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir.

Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.

Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir.

Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

MEVLİD KANDİLİ NAMAZI VAKTİ

Mevlid Kandili namazı için net bir vakit olmasa da, kerahat vakti kılınamayacağı için, yatsı namazı ile kerahat vakti arası kılınması faziletli olacaktır.