Mevlid Kandili edilecek dua nedir? Mevlid Kandili duası ve okunuşu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 23:03

Mevlid Kandili edilecek dua nedir? Mevlid Kandili duası ve okunuşu

Mevlid Kandili edilecek dua nedir? Mevlid Kandili duası ve okunuşu
Son Güncelleme :

28 Ekim 2020 - 10:00

104 görüntülenme

Mevlid Kandili, dinimizde Hz. Muhammed’in (s.a.v) dünyaya geldiği geceyi idrak etmek ve bu gecenin nurundan istifade etmek için ortaya çıkmış kandil günlerinden biridir. 2020 yılının son kandili Mevlid Kandili olacak. Bu mübarek gecede yapılacak ibadetler büyük önem arz edecek. Ayrıca bu gece yapılacak dualar Allah katında her zaman olduğundan daha makbul olacak. Bu nedenle 2020 Mevlid Kandili duası en çok merak edilenler arasına geldi. Mevlid kandili yapılacak dua için insanların aklında bir çok soru işareti mevcut. Mevlid Kandili duası okunuşu ve anlamı sizlerle…

MEVLİD KANDİLİ DUASI VAKTİ

Mevlid Kandili duası günün her saatinde okunabileceği gibi, özellikle akşam ve yatsı namazlarından sonra okunması daha makbuldür. 28 Ekim 2020 Çarşamba akşam namazından sonra ve yatsı namazından sonra Mevlid Kandili duası okumak pek faziletli olacaktır. Vakti olmayanlar ise gün içerisinde dualar okuyabilir.

MEVLİD KANDİLİ DUASI VE ANLAMI

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) kandil gecelerine özel bazı duaları hadis kitaplarında belirtilmiştir. Sizler de Peygamber Efendimiz’in doğduğu bu mübarek gecede bu duaları okuyarak geceden alınan feyzi arttırabilirsiniz.

Mevlid Kandili duası -1-: “Allah’ım acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, ihtiyarlık düşkünlüğünden ve kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım! Bana sana karşı gelmekten sakınma duygusu kazandır.Nefsimi günahlardan arındır, çünkü onu en iyi arındıracak olan Sensin.Nefsimin sahibi ve efendisi sensin.Allah’ım! Faydasız bilgiden, ürpermeyen gönülden, doyma bilmeyen nefisten, kabul olmayacak duadan sana sığınırım.”

Mevlid Kandili duası -2-: “Allah’ım! Senden senin sevgini ve beni sana yakın kılacak herkesi sevmeyi bana nasip etmeni niyaz ediyorum.”

Mevlid Kandili duası -3-:“Allah’ım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün hatalarımı bağışla.”

Mevlid Kandili duası -4-: Sübhanellâhi velhamdülillahi velâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm”
Anlamı:  Allah’ı bütün noksan sıfatlardan tenzih ederiz. Bütün hamd ve sena, minnet ve şükür Allah’a mahsustur. Allah en büyüktür. Günahlardan kaçınma, iyiliklere kuvvet verme, ancak yüce ve büyük olan Allah’ın yardımıyladır.