Memurlar çekilişlere katılabilir mi? Yarışma programına girebilir mi?

5 Mart 2021 - 17:57

Memurlar çekilişlere katılabilir mi? Yarışma programına girebilir mi?

Memurlar çekilişlere katılabilir mi? Yarışma programına girebilir mi?
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:25

Türkiye'de memur olarak görev yapan kamu çalışanları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yürütürler. Bu kanun memurların görevlerini, yükümlülüklerini ve haklarını düzenler. Kanun içerisinde memurun görev dışında da bazı yasakları ve kuralları bulunmaktadır. Bir çok sınır getirilen bu kanun kapsamında memurlar çekilişe katılabilir mi? sorusu yanıt arıyor.

MEMURLAR ÇEKİLİŞ VEYA YARIŞMA PROGRAMINA KATILABİLİR Mİ?

Memurların normal şartlarda dışarıdan ek kazanca dair tüm düzenlemeleri Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik içerisinde verilmiştir. Bu yönetmelik kapsamında devlet memurları görevleri dahilinde hediye kabul edemezler.

Fakat çekilişler, yarışma programları, kampanyalarda kazanılan ödüller bu kapsama girmez. Bu nedenle memurlar çekilişe katılabilir, yarışma programına katılım sağlayabilir. Üstelik bu etkinliklerden ödül kazanırsa almasında bir sakınca bulunmaz.

Yarışma programlarına katılım sağlayan memurun kendi çalıştığı kurumun ismini vermesinde bir sakınca bulunmadığı gibi, uzak bir yerdeki yarışmaya katılmak için de yıllık izin hakkını kullanmasında bir beis yoktur.

Fakat katıldığı programda 657 sayılı kanunun 8. maddesindeki usulleri ihlal etmemesi gerekiyor. Bu hükümler;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 8.madde:  Devlet memurları, resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını hizmet içindeki ve dışındaki davranışlariyle göstermek zorundadırlar. Devlet memurlarının işbirliği içinde çalışmaları esastır.

Bu maddeden anlaşılacağı üzerine çekilişe, yarışma programına veya kampanyalara katılan kanun, memuriyetin getirdiği itibar ve güvene uygun hareket etmek zorundadır.

Telegram'daki memur grubumuza katılarak bilgilendirmelerden sürekli haberdar olabilirsin---TIKLA-TAKİP ET