Maksat İstihdam

Kurban kesim yerlerinde uygulanacak Corona tedbirleri nelerdir? Maske zorunlu mu?

Kurban kesim yerlerinde uygulanacak Corona tedbirleri nelerdir? Maske zorunlu mu?
119 görüntülenme
28 Temmuz 2020 - 22:23

2020 Kurban Bayramı için artık çok az bir süre kaldı. Milyonlarca Müslüman, Kur’an-ı Kerim’de de yeri olan ve durumu olan Müslümanlara vacip olan Kurban ibadetini yerine getirebilmek için 31 Ağustos 2020 sabahından itibaren kurban kesecek. Kurbanlar belediyelerin gösterdiği kesim alanlarında kesilebilecek. Ayrıca bu yıla damga vuran Corona Virüs kaynaklık Covid-19 nedeniyle kurban kesim yerlerinde corona tedbirleri uygulanacak. Kurban keserken uygulanacak tedbirler merak konusu oldu. Kurban kesim yerlerinde maske zorunlu mu? Hangi tedbirler uygulanacak?

KURBAN KESİMİ RANDEVU İLE OLACAK

Covid-19 salgını nedeniyle 2020 Kurban Bayramı tedbirleri içerisinde ilk uygulanacak olan, kurban kesmek isteyenlerin kesim için randevu alması gerekliliği olacak. Kalabalığın önlenmesi ve sosyal mesafenin sağlanabilmesi adına alınan bu tedbir nedeniyle kurban kesim yerlerine randevu alarak gelinecek. Ayrıca hayvan satış ve kesim yerlerinde 1.5 metre mesafe uygulanması da sağlanacak.

Hayvan satış alanlarının etrafında bulunabilecek kişi sayısı sınırlı olacak. Ayrıca kesim alanlarına girişte ve içinde el dezenfektanları konulacak.

Kurban kesim alanlarında maske zorunlu tutulacak. Maskeyi çıkarmak yasak olacak.

ATEŞ ÖLÇÜMLERİ YAPACAK

Covid dönemi normalleşme dönemi ile hayatımıza giren ateş ölçümü Kurban Bayramı tedbirleri arasında yer aldı. Buna göre; hayvan satış alanlarına ve kesim alanlarına girişte ateş ölçümü yapılacak. Ateşi belirli bir seviyeden fazla çıkanlar (38 ve üzeri) içeri alınmayacak. Uygulama gerek müşteriler, gerek ise satıcılar için geçerli olacak.

Müşteriler hayvan satış alanlarında fazla kalamayacak. Satıcılar ile müşteriler arasında el teması yasaklandı. El sıkışmak (pazarlık için) kesinlikle yasak olacak.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA VERİLECEK

Her yıl geçerli olan, özel mülk veya belediyenin belirlediği alanlar dışında; Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde kesim işlemi yapanlara 351 TL para cezası uygulanacak.

  • Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 199 TL idari para cezası verilecek.
  • Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1902 TL idari para cezası uygulanacak.
  • Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven; aç ve susuz, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere 947 TL idari para cezası verilecek.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.