Maksat İstihdam

Kurban Bayramı’nda çalışan taşeron ne kadar ek ücret alır?

Kurban Bayramı’nda çalışan taşeron ne kadar ek ücret alır?
130 görüntülenme
01 Ağustos 2020 - 14:12

2020 Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020’de başladı. 4 gün sürecek Kurban Bayramı boyunca 16 milyon çalışanın bir çoğu izin yapıyor. Bu yıl pandemi nedeniyle bayram tatilinde herhangi bir uzatılma yapılmadı. Tatil Cuma günü başlayıp, Salı akşamı son bulacak. 4 Ağustos 2020 Çarşamba günü itibari ile mesailer kaldığı yerden devam edecek.

Her ne kadar çalışanların büyük çoğu bu gün 4 gün boyunca tatil olsa da, bayram süresince çalışmak zorunda. Bu kişilere 696 sayılı KHK ile birlikte taşeron şirketlerden kamuya 4/D sürekli işçi olarak geçmiş olan personeller de dahil durumda. 4/D sürekli işçilerden bazıları, kamu kurumlarında hizmetin devamlılığı için 2020 Kurban Bayramı’nda da çalışmak zorunda kalıyor.

EK ÜCRETLERİ NE KADAR?

Diğer işçilerin bayramdaki çalışma sürelerine verilecek ek mesai 4857 sayılı iş kanunu içinde belirlenmişken, taşeron işçilerin alacakları ücretler toplu iş sözleşmeleri içerisinde belirlenmiştir. Her ne kadar bu yıl geçerliliği sona erecek olsa da, kamuya geçiş esnasında taşeronların dahil edildiği iş sözleşmesinde bayramda çalışmaya verilecek mesai ücretleri belirlenmiştir.

TİS’e baktığımızda, bayramda 1 gün çalışan 4/D sürekli işçinin alacağı ücret 3 yevmiye kadardır. 3 yevmiye tutarı, çalışanın mesaide çalıştığı her gün için verilir. 2 gün çalışan işçi 6 yevmiye tutarında ücret almalıdır. Kamu kurumları bu ücreti çalışmaları karşılığında işçiye vermek zorundadır.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM İŞÇİLER BURADA—TIKLA-ARAMIZA KATIL

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.