Maksat İstihdam

Kısa Çalışma Ödeneği alan işsizlik maaşı alabilecek mi?

Kısa Çalışma Ödeneği alan işsizlik maaşı alabilecek mi?
82 görüntülenme
29 Haziran 2020 - 12:49

Türkiye’de Covid-19’a karşı alınan tedbirler içerisinde faaliyetlerini durduran veya yavaşlatan işletmelerin çalışanlarına yönelik 3 ay süre ile Kısa Çalışma Ödeneği devreye kondu. Pandemi başlangıcında başvuran işletmeler, Temmuz 17’ye kadar personelinin Kısa Çalışma Ödeneği almasını sağlayabilir.

Kısa Çalışma Ödeneği sonrası işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzayacak. Fakat işletmelere kısa çalışmanın yerine ‘Normalleşme Desteği’ adı altında bir başka seçenek sunulacak. Bu noktada amaç işletmelerin faaliyetlerini yeniden arttırması olacak.

Bir süredir Kısa Çalışma Ödeneği alan personeller ise bu ödemelerin işsizlik maaşından düşüp düşmeyeceğini merak etmeye başladı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İŞSİZLİK MAAŞINDAN KESİLİR Mİ?

Kanuna göre kısa çalışma ödeneği alan personel bu ödemeleri işsizlik maaşında hak ettiği süreden alıyor. Örneğin 6 ay işsizlik maaşı almaya hakkı bulunan çalışan eğer 3 ay Kısa Çalışma Ödeneği almışsa, 3 ay işsizlik maaşı alma hakkı kalıyor. Bunun sebebi ise bu iki ödemenin aynı fondan yararlanıyor olması.

Fakat yasaya göre Cumhurbaşkanı’nın yetkileri arasında Kısa Çalışma Ödeneği’nin işsizlik maaşından düşmemesine karar vermek de bulunuyor. Yani Cumhurbaşkanı isterse kısa çalışma ödemeleri işsizlik maaşını etkilemeyebilir.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM ÇALIŞAN HABERLERİ BURADA—TIKLA-TAKİP ET

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.