İşsizlik maaşı nasıl alınır? 2019 İşsizlik maaşı ne kadar? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

18 Eylül 2020 - 15:00

İşsizlik maaşı nasıl alınır? 2019 İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşı nasıl alınır? 2019 İşsizlik maaşı ne kadar?
Son Güncelleme :

12 Temmuz 2019 - 8:00

540 görüntülenme

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı çalışanların güvencesi. İşsiz olanlar nasıl işsizlik maaşı alınır? sorusuna yanıt arıyor. İŞKUR işsizlik maaşı şartları nelerdir? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşte işsizlik maaşı ile ilgili herşey…

Çalışma hayatındaki en büyük problemlerden biri işsiz kalmak. İşsiz kalma durumlarında ise İŞKUR tarafından verilen işsizlik sigortası veya diğer adı ile işsizlik maaşı devreye giriyor. Fakat bu maaşı alabilmek için belirli şartları karşılamak gerekiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Çalışırken belirli nedenlerle kendi iradesi dışında işinden olmuş kişiler, iş akdinin sona ermesinin üzerinden 30 gün geçmemek kaydı ile İŞKUR ofislerine şahsen başvurarak veya www.iskur.gov.tr adresine gidip gerekli yerlere tıklayarak başvuru yapabilir.

Ayrıca e-Devlet İşsizlik maaşı başvurusu da mümkün. Bunun için PTT üzerinden aldığınız e-Devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. Eğer bu şifreye sahipseniz https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adresine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Eğer 30 gün içinde başvurmazsanız geciktiğiniz günler işsizlik maaşı hak sahipliği süresinden düşecektir.

 İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİR?

İş akdinin feshinden 30 gün içerisinde yukarıda verdiğimiz yolların birine başvurmak için nüfus cüzdanınız, işten ayrılma belgeniz ve işsizlik maaşı dilekçesini kuruma takdim etmek zorundasınız.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

İŞKUR’un işten ayrılanlara sağladığı işsizlik sigortasına hak kazanabilmek için aşağıdaki şartları karşılıyor olmanız lazım;

  • İş sözleşmesinin feshedilmesinden önceki son 120 gün içinde çalışıyor olmak
  • Son 3 yıl içinde en az 600 günlük sigorta priminin yatmış olması
  • Belirtilen adreslere iş sözleşmesinin sona ermesinin ardından geçen 30 gün içinde başvurmak
  • İstifa etmiş veya kendi hatası ile işinden çıkarılmış olmamak

İşsizlik sigortası son 600 gün için sigortalı çalışmış vatandaşlar için 6 ay, 900 gün çalışmış vatandaşlar için 8 ay, 1080 gün çalışmış vatandaş için 10 ay süreyle ödeniyor.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşten kendi insiyatifi veya hatası dışında ayrılmak zorunda kalmış, kalan başvuru şartlarını karşılayan ve belgelerini tamamlayan vatandaşlar İşsizlik Maaşı almaya hak kazanır. İşsizlik maaşı ücreti ise şu şekilde;

Asgari ücretle çalışan bir kişi 1.015.59 TL
3500 lira maaş alırken işinden ayrılmış kişi 1.389. 37 TL
6 bin lira maaş alırken işinden ayrılmış bir kişi 2.031.19 TL işsizlik maaşı alır.

Maksatistihdam.com