İSMEK kursları ertelendi mi? İBB'den yeni Corona tedbirleri | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

2 Aralık 2020 - 03:10

İSMEK kursları ertelendi mi? İBB’den yeni Corona tedbirleri

İSMEK kursları ertelendi mi? İBB’den yeni Corona tedbirleri
Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 11:07

79 görüntülenme

Koronavirüs sürecinde vaka sayısının en çok görüldüğü yer İstanbul. Yetkililer İstanbul’daki bulaşma hızını düşürmeye çalışıyor. İBB tarafından bugün itibari ile yeni Korona tedbirleri alındı. Bu tedbirler kapsamında İSMEK kursları da ertelendi. Sadece bazı online kurslar devam edecek.

İBB’nin internet sitesinde yeni Korona tedbirleri ile ilgili şu duyuru yayınlandı;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 salgınının hem toplumda hem de kendi çalışanları arasında yaygınlaşmasını önlemek amacıyla, İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri çerçevesinde birtakım tedbirler aldı. 19 Kasım Perşembe’den itibaren uygulamaya konulacak kararın, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait hizmetleri etkilemeyeceği vurgulandı. Önlemler kapsamında 9 Kasım itibarı ile uzaktan, dönüşümlü çalışma yöntemine geçen İBB’nin, alınan kararlar ve konuya ilişkin kamuoyuna yaptığı açıklama şöyle:“Covid 19 salgını, küresel çapta ikinci dalga halinde hızla yayılmaya devam etmektedir. Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre, ülkemizde salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul’dur. Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul’da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covit-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır. Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir. Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için, İBB’nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır”

İSTANBUL’DA YENİ KORONA TEDBİRLERİ

Alınan tedbirler şöyle;

  • Yakında yüz yüze başlaması beklenen İSMEK kursları ileri bir tarihe ertelendi. Sadece online kurslar belirli alanlarda yapılacak.
  • İBB’ye ait spor salonu tesisleri kapatıldı
  • Kültür Merkezleri kapalı kalmaya devam edecek
  • Açık hava hariç İBB’ye ait müzeler kapatıldı
  •  Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesi kararı alındı.